Home » Posts tagged with "stresi"

Si të largoni stresin

Rrezikun mos e shikoni si kërcënim, por si sfidë. Simptomat e stresit janë të njëjtat si simptomat e guximit (frymëmarrje e shpejtë, zemër që rrahë shpejtë), prandaj ju takon juve të arsyetoni se a jeni të stresuar apo jeni guximtar? Kur takoni njerëzit për herë të parë, thirrini në emër. Kjo menjëherë stabilizon një ndjenjë besimi dhe shoqërie. Nëse buzëqeshni shumë dhe... 
Etiketat:

Cilat janë pasojat negative të stresit

Stressi fillon që në hapat e parë të jetës sonë dhe kjo lidhet me luften që bëjmë çdo ditë për të krijuar një hapesirë rreth vetës të cilen ne e konsiderojmë të domosdoshme, jetike. Gjë që kërkon energji, apo jo? Janë shumë e shumë sëmundje të tjera që shkaktohen nga stressi, në menyrë të veçante ato që kanë të bëjnë me sistemin imunitar. Duket si e çuditeshme... 
Etiketat:

Meshkujt: Stresi për shkak të femrave

Femra gjithmonë e më shumë mashkullore dhe meshkuj gjithmonë e më pak të sigurt: a thua të jetë ky shkaku për të cilin meshkujt po vuajnë kaq shumë nga depresioni dhe faji. Kjo për shkak të bashkëshorteve të tyre apo të dashurave. Pikërisht kështu, mike të dashura, ne femrat, sipas një kërkimi të Institutit të shëndetit, sipas të përditshmes “Daily Mail”, jemi shkaku... 
Etiketat:

Disa simptoma qe duhet ti vezhgoni me afer

Disa probleme te lidhura me shendetin, si dhimbjet ose temperature, jane mjaft te njohura. Por shpesh disa simptoma te tjera jane shpesh te neglishuara. Megjithate, ato mund te lejojne disa persona te gjejne pergjigje disa dhimbjeve qe ndodhin gjate jetes. Te flini gjate dites (pa arsye) Shume stress ose mungese gjumi mund te shkaktoj nje lodhje ditore. Nje pagjumesi e thjeshte, nuk eshte e rende ne... 
Etiketat:

Stresi e shkatërron shëndetin

Kur jemi me stres, lehtë “i marrim” ftohjet, virozat, madje edhe sëmundjet serioze. Këtë të vërtetë të njohur shkencëtarët tani mund edhe ta shpjegojnë. Të gjithë e dimë se si mund të na lodhë stresi, ndërsa shkencëtarët së fundi konsiderojnë që këtë mund edhe ta shpjegojnë. Studimi i ri tregon se si stresi afatgjatë e lodh sistemin e imunitetit, duke rritur rrezikun nga... 
Etiketat:

Çrregullimet e stresit shkaktojnë infarkt

Çdo e teta viktimë e sulmit në zemër ka simptoma të stresit post-traumatik (SSPT), kanë bërë të ditur shkencëtarët e Universitetit Kolumbia. Rezultatet e hulumtuesve amerikanë zbulojnë edhe se pacientët te të cilët paraqiten simptomat e SSPT-së janë dy herë më të rrezikuar nga edhe një sulm në zemër ose vdekja në afat prej tre vjetësh.  Read More →
Etiketat:

Mungesa e seksit

Sinjalet të cilat mund t’i vëreni për shkak të mungesës së seksit, janë nervoza, tensioni, migrena, stresi, mungesa e apetitit, mungesa e gjumit, ndjenjat kontradiktore për persona të caktuar, si dhe fantazitë e shpeshta seksuale që paraqiten natën. Mungesa e jetës seksuale shkakton shumë reaksione, ndërsa në rastet ekstreme mund të sjellë deri te gjendjet shumë të rënda- skuqje,... 
© 2017 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress