Tag: Ushqim

Si të luftoni erën e keqe të gojës?

Këto janë mënyrat më efektive kundër erës së keqe të gojës: Uji: Zgjidhja me e lehtë kundër erës së keqe është uji, i pastron bakteret në gojë. Nëse goja është e njomë, mundësia për erë të …

Meny tipike për dobësim

Një shembull menyje Mëngjesi -Çaj ose kafe sipas dëshirës -2 feta bukë gruri -2 krepa të bërë në shtëpi ose 30 g musli + 1 gotë kos pa sheqer me 0% yndyrë Dreka -250 g peshk i bardhë ose …

Limoni, frut me përmbajtje të ulët kalorish

Numri i kalorive në 100 gram: 34 kalori Qofshin ata të verdhë apo të gjelbër, limonët kanë përmbajtje të ulët kalorish. Ato përmbajnë vitaminë C dhe antioksidantë, të cilat ngadalësojnë …

Dieta me shalqi

Çfarë mund të hani? Përveç shalqirit, kjo dietë ju lejon të konsumoni mish pa dhjamë, produkte qumështi me % të ulët yndyre, perime dhe drithëra. Regjimi nuk duhet të zgjasë më shumë se pesë …

Luftoni stresin me lëng shege

Shkencëtarët e universitetit të Edimburgut kanë zbuluar se shega ndihmon për të luftuar stresin duke qenë një burim i pasur antioksidantësh. Nëse ju konsumoni 500 ml lëng shege çdo ditë për …

Çaji i kamomil ju mbron kundër kancerit

Këtë herë, hulumtuesit në Universitetin e Ohios kanë zbuluar se një substancë që përmban kamomili, apigenina, mund të ketë një efekt toksik mbi qelizat e kancerit. Testet e kryera tek minjtë …