Home » Posts tagged with "Ushqimi"

Kushtojini vëmendje ushqimit nëse nuk doni të keni flokë të thatë

Floku mund të thahet si rezultat i faktorëve të jashtëm, të tillë si ekspozimi ndaj kimikateve ose nga shkaqe të brendshme, si sëmundjet. Të ushqyerit mirë luan rol pozitiv për trupin por edhe flokët tuaj. Nëse flokët tuaj janë të thatë, ju ndoshta vuani nga një mungesë hekuri. Aplikoni pra një dietë të pasur me acide yndyrore (që përmbajnë vaj dhe peshk), hekur, vitamina B... 
Etiketat:

Omega 3 dhe peshku: të jetojmë më mirë dhe më gjatë!

Një studim shkencor konfirmon përfitimet nga konsumi i rregullt i peshkut. Omega-3 që ai përmban parandalon zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare tek të moshuarit. Konsumi i rregullt i peshkut nuk ju bën më të zgjuar siç ju kanë thënë shpesh nënat tuaja. Por ai përmban Omega-3 që është shumë i rëndësishëm për shëndetin tuaj. Kjo është ajo që është vërtetuar nga një... 
Etiketat:

Pijet më të këqija

Sa më pak e më rrallë, aq më mirë: uji mineral i gazuar, pijet me kafeinë, pijet energjike, e madje edhe uji i aromatizuar, janë të mbushur me kalori të zbrazëta dhe janë armiq të linjës së trupit. Më shumë se 30 kalori në ditë i konsumojmë me pije lë ndryshme, e derisa disa si çaji dhe kafeja mund të kenë efekte pozitive në shëndet, të tjerat janë të mbushura me përbërës... 
Etiketat:

Konsumimi i vezëve nuk ndikon në nivelin e kolesterolit në gjak

Shkencëtarët kanë zbuluar se konsumimi i vezëve nuk ndikon në nivelin e kolesterolit në gjak, që lidhet me rritjen e rrezikut për sulm në zemër ose në tru. Të verdhat e vezëve njihen për përmbajtjen e lartë të kolesterolit, por, një studim i para pak kohësh ka zbuluar që konsumimi i vezëve nuk ndikon në nivelin e kolesterolit në gjak, gjë që është vërtetuar duke u bazuar... 
Etiketat: ,

Si ta mësosh beben për të ngrënë perime?

Ashtu si të rriturit edhe foshnjat kanë shijet e tyre dhe preferencat e tyre ushqimore. Nëse fëmija refuzon të hajë perime, mos u frikësoni! Mund të ndodhë që fëmijës të mos i pëlqejnë këto ushqime, gjë që nuk është shqetësuese! Megjithatë, është e rëndësishme që ai të hajë perime, kështu që duhet gjetur strategjia e duhur për një gjë të tillë! Çfarë duhet bërë... 

Ushqimi nga i cili keni edhe më shumë urit: Majdanozi, aperitivët, shumica e lëngjeve

Ëmbëltuesit artificialë janë më të këqij se sheqeri, ndërsa në vend të ushqimit kalorik më së miri është të shmangen mustarda, aperitivët, lëngjet dhe ushqimi dietal, ndërsa xhenxhefili dhe majdanozi hapin apetitin tuaj. Aperitivi si gota e bardhë e verës, vermuti dhe likeri hap apetitin dhe përgatit stomakun për tretje.  Read More →
Etiketat:

Ushqimet që janë të rrezikshme për fëmijët

Ushqimi është shumë i domosdoshëm për rritjen e shëndoshë të fëmijës. Por, ka ushqime të cilat janë shumë të rrezikshme dhe ndikojnë negativisht. Akademia amerikane e pediatrisë ka publikuar ushqimet më të rrezikshme, të cilat duhet larguar gjithsesi nga menyja e fëmijëve. – Salsiçe: akademia pohoi se 17% e rasteve të helmimit te fëmijët, lind nga salsiçet dhe këshillojnë... 
Etiketat:
© 2017 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress