Home » Posts tagged with "Vaji i ullirit"

Për heqjen e zbokthit mund të përdorni vajin e ullirit

Po po! Për heqjen e zbokthit tashmë mund të përdorni vaj ulliri dhe vajguri. Mjafton që ju të përdorni të përziera bashkë, vajin e ullirit dhe vajguri. Sa për vajin e ullirit një lugë gjellë e vë në një filxhan dhe pasi ngjyen mollëzat e gishtave e kalon nepër flokë tek rrënja e tyre kuptohet, duke e lagur tërë koken. Këtë bëjeni rreth gjysem orë para se t’a lani koken,... 
Etiketat:

Vaji i ullirit, ushqim dhe “ilaç” i rëndësishëm

Pema legjendare e ullirit dhe vaji i nxjerrë nga “fruti” i saj e kanë shoqëruar për rreth 8000 mijë vite historinë e njerëzimit. Kjo bimë kultivohej në Lindjen e Mesme, por më vonë feniksit e shpërndanë kultivimin e saj në të gjitha brigjet e Mesdheut, që nga Afrika e deri në Evropën e Jugut. Me rritjen e prodhimit lindi edhe nevoja për ta përpunuar ullirin. Romakët... 
Etiketat:

Vaji i ullirit, formula e shëndetit dhe bukurisë

Ulliri është një bimë mjekësore e mrekullueshme. Çdo pikë të vajit të ullirit i marrim mbi 30 përbërës të cilët na mbrojnë nga sëmundjet e zemrës, mplakja e hershme dhe shumë sëmundje e tjera. Ditologia Blerina Bombaj na shpjegon për vetitë e këtij produkti. Vaji i ullirit ndihmon në sëmundjet e mëlçisë dhe në eleminimin e gurëve të fshikëzës së tëmthit dhe gurëve... 
Etiketat:

Efektet kuruese të 34 vajrave esencial bimorë

Vajrat eterikë, të përftuar nga bimë të ndryshme, kanë dhënë rezultate të mira në kurimin e disa sëmundjeve. Këta vajra bimorë janë të pasur me shumë lëndë ushqyese dhe kuruese dhe në sajë të përbërjes së tyre kanë specifikat e veta në trajtimin e sëmundjeve.  Read More →

Vaji i Ullirit është i mirë për lekurë dhe flokë

Vaji është i lehtë dhe ushqen lëkurën. Thuhet që gjithashtu zhbën dëmet e shkaktuara në lëkurën tuaj nga sapunët, uji me klor e gjithashtu edhe ndotësit kimik. Përmban antioksidant që mbrojnë lëkurën tuaj nga degjenerimi i shkaktuar nga ekspozimi ndaj diellit. Thënë ndryshe të mbron nga mplakja. Provoje dhe shiko nëse funksionon edhe për ty. Bëj masazh vendeve ku ke lëkurë... 

Vaji i ullirit me ngjyrë, kuron sëmundjet e zemrës

Vaji i ullirit me ngjyrë, aromë dhe erë specifike, në të cilën janë të ruajtur vitaminat me rëndësi, acidet yndyrore esenciale dhe antioksidantët, posedon një rol të madh. Për çdo pikë të vajit të ullirit i marrim mbi 30 përbërës të cilët na mbrojnë nga sëmundjet e zemrës, mplakja e hershme dhe shumë sëmundje e tjera. Ai përmban acide yndyrore të pangopura, më së tepërmi... 
© 2017 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress