Home » Posts tagged with "Zemra"

Tre artikuj ushqimorë të cilat i do zemra juaj

Sëmundjet e zemrës janë “dhuratë” e kohës moderne. Reduktimi i peshës trupore, braktisja e cigares, shmangia e stresit – në fillim janë më se të nevojshme. Mënyra tjetër që të bëni një hap para është të kujdeseni se çka hani. Gjatë prezantimit të sugjerimeve lidhur me ushqimet që ndihmojnë zemrën nga fondacioni ndërkombëtar për problemet e zemrës, thuhet se tre ushqime... 
Etiketat:

15 semundjet me te shpeshta

Spondilialtroza është një sëmundje, e cila po merr një përhapje të gjerë, ndaj dhe mjekët japin disa këshilla se si mund të evitohen dhembjet. Kështu, çdo mëngjes duhet të bëni të paktën 15 minuta ushtrime për muskujt e qafës, në darkë bëni dush me temperaturë mesatare. Evitoni stresin dhe dëgjimin e televizorit me zë të lartë.  Read More →

Mërzia rrezikon të rrahurat e zemrës

Tek personat të cilët kanë përjetuar humbjen e personit të dashur mund të vjen deri tek ndryshimet në ritmin e të rrahurave të zemrës, që në masë të madhe mund të shtojnë rrezikun për të pasur probleme serioze me zemër. Në studimin e shkencëtarëve australianë nga Universiteti i Sidneit ka vëzhguar 78 pjesëmarrës në hulumtim, të cilët kishin humbur njërin prej bashkëshortëve,... 

Të fikëtit, shkaqet dhe parandalimi

Të fikëtit ndodh si pasojë e mosushqyerjes së mjaftueshme të trurit me gjak ose përbërësit ushqimorë kryesorë për një çast. Zemra dhe sistemi nervor janë më të prekurat prej ndryshimit. Te fikët është ajo gjendje e organizmit ku personi për arsye të ndryshme, në mënyrë të papritur, humbet përkohësisht vetëdijen dhe forcën muskulore duke u rrëzuar ku ndodhet. Kjo përbën... 

Ja si kurohen semundjet me te shpeshta ne trupin e njeriut

Shpesh dëgjojmë të thuhet se është mjekësia popullore ajo që po gjen gjithnjë e më shumë vend për të parandaluar sëmundjet. Kjo rezulton të jetë e vërtetë duke iu referuar edhe studimeve të fundit që janë bërë. Sëmundjet mund të kurohen në spitale e klinika mjekësore, por, nëse do ishte e mundur, parandalimi është rruga më e sigurt për një jetë të gjatë e... 

Roli i zemrës në plakjen e trurit

Rezultatet tregojnë se njerëzit, zemra e të cilëve pompon pak gjak, shfaqin shenja të një truri të plakur. Një zemër e shëndetshme mund të ndihmojë në ngadalësimin e plakjes së trurit. Një studim i ri nga shkencëtarë në Universitetin e Bostonit, Shkolla e Mjekësisë, konstatoi se truri i një personi moshohet më shpejtë, kur zemra e tij pompon më pak gjak. Sasia e nevojshme... 

Cilat janë simptomat e problemeve kardiologjike

Zemra si organ muskulor luan rolin e pompës e cila e shtyn gjakun në qarkullim. Zemra, arterjet, venet dhe kapilarët formojnë sistem të mbyllur të gjakut. Zemra është organ i zgavruar muskulor i përbërë prej dy zgavrave më të vogla-veshëza dhe në dy zgavra më të mëdha-barkusha, të cilët tkurren dhe shtrihen duke e detyruar gjakun të qarkullojë. Arteriet janë enë elastike të... 
© 2017 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress