Tensioni i ulët më i rrezikshëm se tensioni i lartë i gjakut

Tensioni i ulët më i rrezikshëm se tensioni i lartë i gjakut

Tensioni i ulët më i rrezikshëm se tensioni i lartë i gjakutMjekët thonë se në përgjithësi, është më mirë të kesh tension të ulët sesa tension të lartë të gjakut. Megjithatë, një studim i ri tregon se ka një moment në të cilin është më mirë që njerëzit të cilët pësojnë infarkt të kenë tension të lartë, dhe ky është momenti kur ata arrijnë në spital.

Tek të sëmurët me hipertension vendosen në zemër tuba të vegjël për të parandaluar atakun. Shumica e këtyre tubave vishen me ilaçe të ndryshme, por të dhëna të reja tregojnë se tubat e veshur me ilaçe paraqesin mjaft rrezik për pacientin.

Sipas studimeve të realizuara nga një ekip mjekësh dhe studiues të tjerë u analizuan të dhënat e rreth 50 mijë pacientëve amerikanë që kanë pësuar infarkt.

Infarkti ndodh kur zemra nuk arrin të shpërndajë gjak të mjaftueshëm në të gjitha organet e tjera të trupit.

Trashëgimia
Deri 10 vjet me parë mendohej se hipertensioni është një karakteristikë e trashëguar e njeriut. Kështu nuk ishte e vështirë të gjeje në të njëjtën familje persona me hipertension në çdo brezni. Ka popuj dhe fise të ndryshëm në botë sidomos në vendet e pazhvilluara ku hipertensioni nuk ekziston.

Vetëm 1-2 për qind e popullsisë së këtyre vendeve kanë hipertension që në fakt është hipertension dytësor, që vjen si pasojë e një sëmundje tjetër. Por nëse ata shkojnë të jetojnë në perëndim do të vuajnë nga hipertensioni kryesor. Individët trashëgojnë një prirje për të zhvilluar hipertension.

13 Comments

 1. si duhet te jete tensioni sipas moshave

 2. une jam 16 vjeçe dhe gjyshja me thot disa here ne dite tˇˇia mas tensionin pasi eshte vesveselie dhe une i them mire kur e ka me te ulet se 120 me 80 p.sh.kur e ka 100 me 70 i them je mire 120me 80 e bej kete sepse ajo pin disa hapa per zemer qe ia ka dhene doktori por shiritin e zemres e ka mire.si te veproj¨¨ kerkoi ndihme¨.

 3. sipas informacionit qe kam tensioni i larte eshte me i rrezikshem sepse shkakton goditje ne zemer dhe si pasoje shkakton infrakt.dhtensioni i ulet nuk eshe i mire por i behet dermani shpejt me nje kafe.

 4. une jame 20 vjeqare e kam tensionin e ulte qka duhete te beje qe te kem tensionin taman e kam 120 me 70 a duhete te pije kafe edhe te haje diqka gjelpt se kame dhimbje te kokes te lutem mu pergjigj ne pyrtjen

 5. Me sa di tensioni i ulet gjithmone sindromat i ka kut te dhemb koka nga pjesa ballore,dhe mbas koke eshte tension i larte,se une gjithmone tensionin e ult e kam,dhe me pershtaten sindromat e tensionit te ulet!Cfare ushqimesh kerkon ne konsumim te perditshem tensioni i ulet,dhe sa kafe duhen pire ne dite

 6. un jam 40 vjeqar kam tension e ulet kom shum marramendje ,plogshti qfar mund te me ndihmoni flm

 7. Une kam tezen,osht 31 vjeç,dhe tensionin e ka gjithmone 80 me 60,cfare duhet te beje ajo..ju lutem te me ktheni nje pergj,pasi sinqerisht eshte e semure

 8. jam 40 vjeqare dhe vuaj prej tensonit te ulet kam kok dhembje te madhe dhe vetem ne gjum kam deshir me nejt por kur te bi me merren mendet dhe me vjen me vjell ju lutem me ndimoni

 9. Pershendetje une jam 24 vjeç dhe e kam tensioni e ulte shumicen e rasteve tensioni e kam 90 me 60 po kohen e fundite qe nja 4-5 dite po me rrin tensioni 80 me 40 çka duhet me be kur e kisha tension 90 me 60 nuk e kisha problem po ket te fundit po lodhna shume po jam pa vullnet faleminderit per mirkuptim?.

 10. Pershendetje une jam 24 vjeç dhe e kam tensioni e ulte shumicen e rasteve tensioni e kam 90 me 60 po kohen e fundite qe nja 4-5 dite po me rrin tensioni 80 me 40 çka duhet me be kur e kisha tension 90 me 60 nuk e kisha problem po ket te fundit po lodhna shume po jam pa vullnet faleminderit per mirkuptim?.

 11. Pershendetje! Une jam 58 vjec dhe jam mjekuar per tension te larte. Por kam disa muaj qe kam bere nje ulje te peshes trupore me diete dhe fizkulture, prej 90 kg deri ne 74 kg, aktualisht. Por kete periudhe, me eshte ulur tensioni i gjakut ne 90 me 60. Kam korigjuar me pergjysmim mjekimin per tensionin e larte, por gjendja eshte njesoj.Kjo nuk eshte stabel, por leviz ne rritje. Kam vene re se perdorimi i alkoolit, menjehere me ul tensionin deri ne 80 me 50. Cfare keshillash ka per kete gjendje? Ju falemnderit!

 12. Pershendetje un jam me tension te ult me bie deri 60-40me ngritet100-70 sh ppm luhatet edhe kam maramemdje ekam spondolozen po kam shum probleme ju lutem ni kshill ju pershendes

 13. Pershendetje jam 32 vjeqareun jam me tension te ult me bie deri 60-40me ngritet100-70 sh ppm luhatet edhe kam maramemdje ekam spondolozen po kam shum probleme ju lutem ni kshill ju pershendes

Komento