Tonik me petale trëndafili për fytyrën dhe qeskat poshtë syve

maske

Mblidhni disa trendafila te fresket dhe me arome te theksuar, por ne pamundesi te kesaj mund te blini petale te thara ne farmaci. Pregatit nje tenxhere me nje liter uje natyral dhe vere te zieje.

Nderkohe, kepusni petalet (nese moret trendafila te fresket), ose pregatisni ato te blerat. 40 grame petale hidhini ne nje tenxhere tjeter, shtoni aty ujin qe valoi dhe lere per 30 minuta. Filtrojeni dhe eliminoni te gjitha petalet. Lereni te ftohet dhe filloni te beni trajtimin me te. Merni kompresa dhe vendosini tek syte, mbajeni per 20 minuta. Mund ta aplikoni kete menyre disa here ne dite.

Tonikun e trendafilit mund ta perdorni edhe per te lare fytyren, trupin ose zona te irrituara duke e lyer me pambuk ose komprese (gjithmone pas pastrimit klasik me sapun). Nese do e perdorni si tonik, duhet ta ruani ne frigorifer ne shishe qelqi.

Komento