Tri ilaçe kundër dhimbjeve të fytit

Tri ilaçe kundër dhimbjeve të fytit

Dhimbja në fyt me rastin e gëlltitjes, temperatura e rritur, dhimbja e kokës dhe dhimbjet në nyja dhe muskuj, tregojnë në angjinë dhe tonzitilis, njëra nga sëmundjet më të përhapura gjatë dimrit.

Më së shpeshti bëhet fjalë për inflamacion i shkaktuar nga streptokokoza, e cila përfshin fytin, bajamet apo nyjat limfatike në qafë. Sëmundja kërkon kurim, ndërsa terapia përcaktohet pas marrjes së shtupës nga fyti.

Mirëpo, ekzistojnë receta popullore me ndihmën e të cilave mund të zbuten simptomat fillestare dhe dhimbjet në fyt.Provoni edhe këtë: katër lugë sherbele zieni në dy gota ujë, lëreni të qëndrojë gjysmë ore, kullojeni dhe pastrojeni fytin disa herë gjatë ditës.

Lecka të nxehta rreth qafës.

Një arnë të butë lageni në ujë të përzier me uthull, raki po alkool të butë, vendoseni përreth qafës dhe mbi të vendosni një maramë apo shall më të trashë. Këtë shtresë mbajeni së paku dy orë.

Limoni i fuqishëm
Në fazën e hershme të angjinës janë efikase preparatet me bazë limoni. Mjakët popullorë këshillojnë që në gojë, sa më afër bajameve, të mbahen nga dy copë limonë, të pastruar nga lëvozhga dhe të thithen ngadalë. Kur limoni të zbutet, mund ta gëlltisni, ndërsa të njëjtën procedurë përsëriteni gjatë gjysmë ore.

Preparate për shparitje të fytit
Në një gotë me panxhar të shtrydhur, hidhni një lugë kafeje qepë të llomitur dhe pastaj i hidhni një gotë të ujit paraprakisht të vluar, por më pas të ftohur. Lëreni të qëndroj 5-6 orë, por përziejeni çdo gjysmë ore, pastaj kullojeni dhe shpërlajeni fytin disa herë gjatë ditës.

16 Comments

 1. flm per keshilla mirp ne raste se jane njeni krenik i hjekun e tjetri pezmaton qduhet te bajem dhe jane prezente gjandrat trioide tensioni monopauza qfare duhet te bajem ju falemderit

  • prsh ndersa une kam probleme me fytin dhe nje pjese e grykes me ka zene te bardhe qe do te thote kam bajamet por me cfare mund ti sherojme ju lutem une kam temperature kam ethe dhe me priten kembet jam i pa fuqishem cfare duhet te bejme ju lutem flm

 2. ndegjoni une ekam nje problem me gelltitje sun perbihem kas jam kan naper mjek po sun um kan ra ne fije krejta umdalin mir amo une nuk mmundme qka mundet me u kan puna

 3. po kam proble me fytin qdo muaj pom bahet me puqra dhe eskuqur dhe pom dhem arza

 4. mua me dhemb fyti kur te jet ftohet

 5. dashta me dit per djalin tim qe esht 11 muajsh dhe ka nje kollitje shum te fort posaqerisht ka edhe temperatur gjat nates deshta me dit qka mundem me u kshillu nga ju ju lutemi me tregoni me respekt bessa

 6. doxycylin 100-1a pharma kjo ishte per infaksion te bakterieve pos ketyre kamperdorur edhe ibrufen por frumarrjen e kam pasur me mir po kam qene lodhur shum e tani ende me duket qe kam dishka ne fyt sikur me pas ashte ne fyt

 7. kam dhimbje ne fyt dhe ankohohem naga frymarrja jo e tepert dhe ne fyt me duket qe kom levozhge te limonit amo ndonje ashte kam per dorur tableta doxycylin 100 -1a pharma jan kunder bakterive te infeksionit po sem kan ndihmu
  qka muj em bo per fyt qe me duket qe kom si ashte en fyt

 8. Un kam dhimbje te madhe fyti qe 3 dit kam pi 5 lloje antibiotik se fundi kam shtrydhur gjys limoni dhe e kam pir tash ndihem shum me mir se me medikamente

 9. un kam dhimbje ne fyt me tregoni se qka duhet te perdori un ju lutemi me tregoni me respekt adri

 10. Kete rast e kamm pas edhe un por tash jamm shumm mir asht e domos dorshme ti bani analizat e hormoneve ! Edhe spo di qysh i thojn shqip mundeni me perkthy n shqip ( stoffskifte kjo analis behet per kit rrumullakin e fytit dikush i thot arz ? Un kam per dor 1vjet barna per ket dhimbje fyti tash jamm mir analizat i kontrolloj 1her n 6 muaj edhe sipas nevojes n shqip asht analiza per (metabolizemm) e norvegjisht stoffskift ) ju uroj sherimm t shpejt

 11. Regga

 12. Prsh une po kom probleme me kreniket.kur semurem me ajet fyti dhe kam dhimbje kur pertypi dhe perbije.me tregoni ju lutem se si mund te sherohem.
  Teshekkerederim per mire kuptimin.

 13. Pershendetje doktor a mund te me tregosh si kurohet dhimbja e fytit se me pengon ne frymarje .gjyksi po me dhemb po me mbet gokesima ne fyt dhe spo mund te marr frym the ftohte une jam nje vajze 12vjeqare faliminderit

 14. Përshëndetje Doctor! Kam rreth dy javë, që ndjej diçka e vockël që sikur më ka ngecur në fyt! Një infermier më pa, dhe më tha që ke disa kokërra të vogla të qelbëzuara, në fxt. Unë kalova një gjëndje gripale të rëndë rreth një muaj më parë. A mund të më thoni, për më tepër, çfarë kam dhe si mund të kurohem. Faleminderit

 15. Pershendetje te gjithvete njejtat sindroma si i keni shumica nga juve i kam edhe une .Jam vizituar te doktori edhe thone eshte gjendje gripale qe nuk kan se cfare bejne doktorat po mundohuni te gjetesoheni sepse ka te beje shume stresi ne kete gjendje sepse nxit tiroidet te prodhojne jod shume.Kam vajtur ne urgjence kam vajtur ne urgjence sepse mendoja qe kisha probleme me zemren doktorat bene analizat ekon e zemers dhe me than te gjitha jane ne rregull.Kam edhe njerz te aferm qe jani viziyuar dhe doktorat nk kan gjetur asnje gje. Me e rendsishmjja eshte qe te perpiqeni te qetsoheni.JU uroj shendet.

Komento