Uria emocionale, çfarë është dhe si ta tejkalojmë

Uria emocionale, çfarë është dhe si ta tejkalojmë

Ushqimi shpesh merr vlera te ndryshme nga ato te ushqimit te paster, mund te jete nje simbol statusi, nje element i kenaqesise, nje ngushellim, apo edhe nje varesi e vertete.

Prej kohesh kjo sjellje e semure ndaj ushqimit eshte e njohur dhe e studiuar.

Te ngrenit ne menyre te tepruar dhe te pakontrolluar shpesh ndryshon raportin qe ne kemi me ushqimin, ajo qe quhet ‘emotional eating’ (te ngrenit emocional), tregon nje seri te sjelljeve qe nuk jane te lidhura ngushte me nevojen e ngrenies.

Ushqimi behet nje varesi psikologjike nje menyre instiktive dhe haet ne menyre te pakontrollueshme.

Si te tejkaloni kete problem?

E rendesishme eshte te kuptojme se uria e semure eshte nje problem qe mund te perballet dhe te tejkalohet duke ndryshuar disa sjellje dhe qendrime te perditeshme.

1- Mbani nje ditar te ushqimit

Nje sjellje shume e dobishme e nivelit psikologjik eshte ajo qe te mbani nje ditar ushqimor te detajuar, nje axhende ku te pershkruani cdo gje qe ju hani kur kapeni nga nje uri e papritur dhe cilat jane mendimet qe shkaktojne urine emocionale.

Nese ju japin ndonje moment dobesie nuk duhet te hiqni dore, nuk ka justifikime, ato jane kunderproduktive dhe cojne ne perseritjen e gabimeve te njejta me kalimin e kohes.

2- Aktiviteti i duhur fizik

Aktiviteti fizik shume intensiv si aerobia, kerkojne nje sforco te forte muskulore, dhe keshtu i lejojne fizikut te shkarkohet duke ngacmuar shume sistemin nervor dhe nuk e ndihmoje te relaksohet, me mire te zgjidhni nje aktivitet aerobik me intensitet te ulet si gjysem ore ecje se paku tre here ne dite ose ushtrime yoga qe i’u lejojne te mbani nen kontroll ankthin.

3- Hani ne menyre te rregullt

Per te evituar qe, ngrenia nervoze te jete prezente shpesh gjate dites eshte thelbesore te mesoheni me nje diete te ekuilibruar. Nje oreks i tepruar gjate paradites eshte shpesh pasoje e nje dreke shume te kursyer dhe te nje mengjesi jo ekzistente.

Nje diete e varfer me proteina provokon ne fizik nje nevoje te madhe per energji dhe prodhon ngadalesimin e metabolizmit, qe shkakton nje uri te pakontrolluar.

Keshtuqe e mira do te ishte te konsumoni vakte te rregullta ne intervale prej tre kater oresh larg nga njeri-tjetri.

3- Rezictenda ndaj urise

Ne moemntin qe uria vjen eshte mire te rezistoni te pakten 15 deri ne 20 minuta, gjate kesaj kohe melcia fillon te prodhoje sheqerna qe hyjne ne qarkullimin e gjakut dhe zvogelojne ndjenjen e oreksit.

Mjekesia omeopatike keshillon 10 pika Serotonin D6 ne rast se uria vjen ne mbremje.

Komento