Ushqimet qe ju ndihmojne te dobesoheni ne vjeshte

Ushqimet qe ju ndihmojne te dobesoheni ne vjeshte

Vera eshte tashme larg , por nuk arrini dot te humbni kilet e teperta me ardhjen e vjeshtes. 

Fale keshillave te dietologes, kemi listuar ushqime qe duhet te ju ndihmojne te ruani linjat.
Vjeshta eshte moment I duhur per te ndihmuar trupin tuaj qe te mos shendosheni shume, kur I fthti te jep deshiren per te ngrene  ne menyre konstante.
Ushqimet qe bejne per ju
Te gjitha ushqimet me shije te hidhur do te ju ndihmojne te detoksikoni organizmin tuaj. Ne ju rekomandojme radhiqet, qe jane te thjeshta per tu pergatitur. Megjithate ato mund te konsumohen te pabera .
Nje kure me leng meshtekne (lloj peme) , nese ju  nuk jeni alergjik , ajo do te ju ndihmoje te hiqni toksinat e organizmit tuaj dhe do te  te lejoj trupin tuaj te rregullohet.
Rrushi eshte fruit I sezonit , por ai ka nje sasi te konsiderueshme sheqeri. Avantazhet e tija jane : pasuria me vitamina A,B,C por e varfer nga perberja e yndyrnave.
Molla eshte shume e mire per nderprerjen e oreksit, ajo eshte shume  e pasur me fibra. Gjithashtu ajo permban shume antioksidant qe do te ju ndihmoje qe te ruani format e trupit.
Perimja ideale eshte potimarron. Ky lloj perberesi ka prejardhjen nga familja e kungullit, ai eshte  I pasur me vitamina A,B,C,D,E. Konsumojeni si supe ose te pabere,
Selino eshte nje nga perimet me pak kalorike. E pasur me fibra, ai siguron nje transit te mire dhe ju mund ta konsumoni gjate gjithe dites te gatuar, te pabere  ose ne avull.
Te gjitha keto vitamina dhe minerale mbajne formen e trupit ne vere, dhe ju ndalon deshiren per snack.
Metoda per tu dobesuar ne mengjes
Pini nje gote me uje te ngrohte, 10  minuta para drekes per gjate 3 javeve. Ju mund ti shtoni leng limoni ujit te ngrohte.  Kjo menyre eshte shume e mire per te pastruar organizmin ./ikub/

Komento