Kolla tek fëmijët

Kolla tek fëmijët

Kolla tek fëmijët Keni lexuar informacione të panumërta në lidhje me efektet anësore të ilaçeve anti-grip që u jepen fëmijëve. Kjo është dhe arsyeja që shumë nëna dhe baballarë preferojnë të zgjedhin alternativa të mbështetura tek bimët për të kuruar kollën e fëmijëve.

Sipas një lajmi të dhënë në adresën Ehow.com theksohet se kurat natyrale shërbejnë njëlloj si ilaçet në kurimin e kollës.

Në shkrimin në të cilin theksohet se për të mësuar arsyen e kollës së fëmijës suaj dhe para se të përdorni metodat natyrale e mira është që ta kontrolloni tek doktori, në të njëjtën kohë  thuhet  se kurat natyrale nuk janë për ta shëruar krejtësisht kollën, por përdoren për të qetësuar fëmijën.
Ja ç’mund të bëni për të zbutur kollën e fëmijës suaj:
1- Jepini fëmijës shumë lëngje:
Për të ekuilibruar nivelin e ujit jepini çaj të ngrohtë, supë, ujë dhe lëngje frutash. Kjo gjë e ndihmon fëmijën tuaj që nëpërmjet lëngjeve të konsumuara të nxjerrë jashtë  sa më lehtë sekrecionet. Në të njëjtën kohë ndihmon në mbrojtjen e trupit nga toksinat.
2- Zbutjani fytin me një përzierje të mjaltit me qepë:
Kjo përzierje ka efekt anti-inflamator  duke lehtësuar  bllokimin në mushkëri të fëmijës  dhe ngadalëson  të kollën e shpeshtë. Për të përgatitur këtë përzierje  merrni një qepë të thatë , ndajeni në copa të vogla dhe përziejeni me një lugë mjaltë dhe një lugë kafe gjethe trumëze. Përzierjen vendoseni në tenxhere dhe ngroheni derisa të  zbutet. Pjesën tjetër vendoseni në frigorifer dhe përdoreni kur të doni. Kjo kurë është për fëmijë të rritur. Foshnjave nën moshën një vjeç mos i jepni asnjëherë mjaltë për arsye se mund të shkaktojë botulizmin tek ato.
3- Pakësoni infeksionet në mushkëri duke përdorur kurat bimore për kollën:
Një lloj myshku (alge) I cili gjendet vetëm në oqeanin Atlantik dhe Paqësor ndihmon në ruajtjen e lagështirës në mushkëri dhe pakëson krijimin e sekrecioneve. Bambu është një bime tjetër e cila pastron mushkëritë duke penguar ballgamin dhe pakësuar infeksionin. Qershia dhe mani përdoren shumë si kurime bimore në shërimin e ftohjes dhe kollës.
4- Njomeni ajrin për të pakësuar të kolliturat
Bëni të mundur që fëmija juaj të thithë ajër të lagësht duke hapur dushin apo njomësin. Përveç kësaj mbylleni derën e banjës dhe mbajeni në ajër të lagësht për disa minuta.

8 Comments

 1. me ka vajza koll por nuk e len nji miut te qet esh 4 vjece i kam mar mjekim or asnji qetesim ju lutum me thoni dicka qe mund te behet ne kte rast

 2. djali 2 vjec ka gati 5 dit me koll por si pushon,
  me shum e ngacmon ne gjum.
  doktori thot se ska te ftoht, si i behet?

 3. vajzen e kam 2 vjece dhe ka nje kolle te thate . eshte e bllokuar nga hundet ju lute si tia bej .flm

 4. kam cupen 1 vjece po ben nje muaj e me shum qe me ka kolle dhe gelbaz eshte e bllokuar farepara dy jave e kishame me bark e te vjella temperatur shkova te mjeku me tha qe ska ftom baukun te vjellat dhe temp i kaloj por ka koll te rend te lutem me thaj cfar ti perdor se spo i gjesh sherim ju faleminderit,

 5. kam djalin 2 vjec dhe ka kolle ka 5 dite dhe si largohet me shume ne gjume ftohje ska e vizitova dhe me tha qe ska ftohje cfar me rekomandon

 6. kam djalin 3 vjec dhe ka 2 dite me kolle me shum ne mengjes cfare me rekomandon faleminderit

 7. Kam djalin 2 vjec me shume kolle me sekrecione. Doktori thote se nuk ka ftohje. Me keshilloni dicka ju lutem.

 8. Pershendetje.kam djalin 3 vec e gjysem.ka koll dhe doktorri me tha esht virus i dha antibiotik per 5 dite .mirpo kolla po i vazhdon akoma dhe djali eshte shume i shkathet nuk ndahet ,djersin dhe kolla i fillon .kur flen prap djersin shume dhe ka koll.kollen e ka pa sekrecione . Doktorri me dha dhe nje pomp per te letsuar frymmarrjen dhe duhet ta perdor 4 her ne dit.ju lutem cfare ti bej qe djali Im te sherohet??jam shume e shqetsuar . Faleminderit!!

Komento