Home Shëndetësi 1 ne 10 femije po lindin para kohe

1 ne 10 femije po lindin para kohe

1 ne 10 femije po lindin para koheStatistikat me te fundit flasin per nje numer te larte te te lindurve parakohe, cka do te thote se numri i foshnjave qe vdesin eshte ende i madh.

1/10 femije ne bote lind para kohe dhe numri i te vdekurve cdo vit per kete shkak eshte rreth 1 milion. Te dhenat publikohen ne raportin e organizates “March of Dimes” me Uashington.

85 % e lindjeve te parakohshme ndodhin ne Afrike dhe Azi me rreth 11 milione te lindur para kohe por kete problem e kane edhe vende te zhvilluara si SHBA. Rritja e te lindurve para kohe ne SHBA eshte me 36 %.

Lindja e parakohshme eshte nje fenomen qe lidhet me varferine, por ne SHBA ky problem derivon nga nje e mete tjeter e shoqerise, pasi eshte rritur ndjeshem numri i femrave qe vendosin te lindin pas moshes 35 vjec.

Ky fakt shton rrezikshmerine e lindjes se parakohshme./Top-channel

TË TJERA

Çfarë duhet të dini që të parandaloni sëmundjen e diabetit

Simptomat më klasike të diabetit janë lodhja, urinimi i shtuar, etja dhe uria e tepruar. Por ka edhe disa simptoma të tjera që mund të jenë shenja paralajmëruese, që janë më pak të dukshme. Periodontiti Periodontiti është një sëmundje e mishrave të dhëmbëve, që mund të shkaktojë lirimin ose rënien e tyre. Kjo sëmundje është dy deri në tre herë më e...