10 këshillat për një verë sa më të shëndetshme

1. Hani përmes një diete të ekuilibruar dhe të ndryshme.

Trupi ka nevojë për të marrë të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme, për të mbështetur dhe kryer funksionet e tij vitale. Kjo është arsyeja pse, çdo ditë, duhet të marrim një sasi të duhur të çdo kategorie të ushqimit. Këtë verë, mos hiqni dorë nga provimi i çdo lloji ushqimi.

2. Pini 1.5 – 2 litra ujë në ditë.

Për të siguruar hidratimin e duhur, është e zakonshme për të pirë shpesh gjatë ditës, pa pritur për ndjesinë e etjes, sidomos kur është nxehtë dhe djersitja rritet. Por mos merrni pije të gazuara dhe me sheqer, të cilat rrisin ndjenjën e etjes; preferoni, në vend të tyre ujë, dhe lëngje frutash apo perimesh.

3. Zgjidhni ushqime me fibra.

Drithërat, bishtajoret, frutat dhe perimet, duhet të jenë kryesoret në tryezën tuaj, duke rritur përqindjen e fibrave dietike. Fibrat janë shumë të rëndësishme për të ndihmuar në rregullimin e tretjes, për të përmirësuar qëndrueshmërinë e treguesve kryesorë dhe ruajtjen e ekuilibrit tuaj.

4. Ulja e sheqerit dhe ëmbëlsirave.

Sheqernat e thjeshta janë përdorur nga trupi si një burim i energjisë. Por ato duhet të përfaqësojnë jo më shumë se 10-15 të kalorive tuaja të përditshme. Prandaj është mirë të kufizoni konsumin e pijeve të ëmbla apo ëmbëlsirave si të tilla. Në verë, në rastin më të mirë, hani ndonjë akullore, apo një sallatë frutash.

5. Largoni yndyrat.

Sasia ditore e yndyrës për një të rritur duhet të jetë jo më shumë se 25-30% e kalorive totale të nevojshme për dietën tonë të përditshme. Merreni atë kryesisht përmes vajit të ullirit. Kjo, për të reduktuar të gjitha yndyrat e ngopura me origjinë shtazore.

6. Integrimi i të ushqyerit me probiotikë.

Probiotikët janë mikroorganizma të gjalla dhe vitale, e nëse merren në sasi të mjaftueshme, janë të dobishme për organizmin. Shumë studime tregojnë se konsumi i rregullt i probiotikëve ju ndihmon për të balancuar zorrët dhe mbështet sistemin imunitar.

7. Alkooli në limit.

Për verën, të mos i tejkalojmë 2-3 pije në ditë për burrat dhe 1-2 pije për gratë. Një gotë verë, e bardhë ose e kuqe, “peshon” rreth 100 kalori.

8. Bëni aktivitet të rregullt fizik.

Për të qenë në formë për verë, ju duhet të bëni më shumë vrap. Janë të pfeferueshme shumë edhe aktivitetet fizike në natyrë. Mos harroni … shumë not.

9. Kontrolloni stresin tuaj.

Kontrolloni stresin tuaj dhe jepini vetes pushim e duhur. Plotësojeni trupin me energjinë dhe entuziazmin që ju japin aktivitetet e ditës.
10. Shprehni kreativitetin tuaj.

Përkushtojuni rregullisht aktiviteteve të këndshme, nxitjes së krijimtarisë, ju ndihmon për të harruar brengat dhe ul tensionin. Ditë pas dite, me një efekt pozitiv në humor, arrini mirëqënien psiko-fizike dhe cilësinë e jetës.

KËSHILLA TË NGJASHME