Home Modë & Estetikë 10-të hap që të zgjohemi më e bukur sesa kur flemë

10-të hap që të zgjohemi më e bukur sesa kur flemë

10-të hap që të zgjohemi më e bukur sesa kur flemëFillo nga larja e fytyrës, përdorni disa përbërës, mbajeni trupin drejt ndërkohë që flenë, investo në lagështinë, krijojeni një vend të rehatshëm për të fjetur, flejë me rregull…

1. Fillo nga larja e fytyrës dhe kryeni një regjim të plotë të fytyrës: Gjatë natës trupi është në gjendje riparimi. Para se të shkosh në shtrat pastroje fytyrën, sepse në të keni vajra të ndryshëm të lëshuar nga grimi juaj. Pas pastrimit aplikojeni një krem ose serum për fytyrë anti-bakterial.

2. Përdorni disa përbërës si: acid glycolic, alga detare ose edhe qaj qetësues siç është kamomili.

3. Mbajeni trupin drejt ndërkohë që flenë: Mënyra më e mirë për të fjetur është në shpinë. Fytyra juaj nuk do të prek në jastëk kështu që fytyra juaj do të ketë ajër dhe nuk do të fshihen ato që i ke përdorur për të rregulluar fytyrën.

4. Mos e pllaqurit vetën në jastëk: Pllaqurisja e fytyrës suaj në jastëk për 2500 orë për një vit është ngjashëm sikur vendosni vet rrudhat në fytyrë.

5. Përdorni jastëk mëndafshi: është shumë i mirë për fytyrën tuaj.

6. Ulja e të ënjturave: Hapi i parë: Mbusheni lavamanin tuaj me ujë dhe hidheni mbi të 15 kuba akull. Hapi 2: Vendoseni fytyrën në ujë, pastaj largojeni dhe bëjeni këtë për 10 herë. Uji i ftoftë tkurrë kapilarët e stimulimit e kullimit dhe kështu e ënjtura largohet në mënyrë natyrore.

7. Rregullo rutinën tuaj sezonale: Gjatë muajve të ngrohtë, një moisturizer krem do të ndihmojë në minimizimin e poreve të bllokuara. Gjatë dimrit, hidratimi lëkurës është çelësi i një lëkure të mirë. Shtimi i disa pikave të vajit për lëkur mbi vendin që keni nevojë gjatë natës është shumë e mirë për hidratimin e lëkurës suaj në dimër, por edhe një vulë mbrojtëse mbi lëkurë për të parandaluar avullimin e lagështisë nga ngrohja i bënë mirë fytyrës.

8. Investo në lagështinë: Ajri është çelësi, të rrish në lagështi ndihmon shumë lëkuren tuaj.

9. Krijojeni një vend të rehatshëm për të fjetur: Bëjeni dhomën tuaj të gjumit dhomë për relaks, pa telefon e TV.

10. Flejë me rregull: Është shumë e rëndësishme që të kesh një natë të qetë, të fleni mirë, të fleni në orar, duke e mënjanuar stresin. /KP/

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Myku i gojës, katër mënyra për ta kuruar shpejt e shpejt

Myku i gojës është një infeksion i shkaktuar nga përhapja e kërpudhave Candida albicans në mukozën e gojës. Mund të ndodhë në çdo moshë, por më të prekurit kryesisht janë zakonisht fëmijët dhe të moshuarit. Për fat të mirë, është e mundur ta luftoni atë me mënyra natyrale. Edhe pse këto alternativa nuk zëvendësojnë ilaçet antifungale, janë një ndihmë e vlefshme...