Home Ushqim 10-të ushqime për tru të kthjellët

10-të ushqime për tru të kthjellët

1. Mollët

Janë shumë të shëndetshme, posedojnë antioksidues të fuqishëm dhe mbrojnë nga sëmundjet si ajo e Parkinsonit dhe Alzhaimerit.

 

2. Shpargu

Është i pasur me acid folik, i cili është e dobishëm për metabolizmin e acideve yndyrore të trurit.

 

3. Mishi i fortë i viçit

Është përplot vitamina B12, hekur dhe zink. Këto vitamina dhe minerale e mbrojnë trurin.

4. Boronicat dhe dredhëzat

Nëse i konsumoni këto pemë, do të keni kujtesë më të mirë. Pos kësaj, antioksiduesit do t’ju mbrojnë nga proceset oksiduese.

 

5. Çokollata e zezë

Çokollata e zezë ndikon shumë në forcimin e përqendrimit. Përmban antioksidues të fortë, si dhe nxit sekretimin e endorfinës, e cila na bën të ndihemi më mirë. Kujdes që çokollata të mos jetë tepër e ëmbël.

 

6. Salmoni

Burim i shkëlqyer i acideve “Omega-3”, të cilat në mënyrën më të mirë ndihmojnë në funksionimin normal të trurit.

 

7. Rigoni i tharë

Nga shumë hulumtime është vërtetuar se rigoni 40 herë më shumë posedon antioksidues sesa mollët, 30 herë më shumë se patatja, 12 herë më shumë se portokalli dhe 4 herë më shumë sesa dredhëzat dhe boronica.

 

8. Arrat

Janë të pasura me proteina dhe acide “Omega-3”, si dhe me vitamina E dhe B6.

 

9. Drithërat

Proteinat dhe vitamina E ndihmojnë në qarkullimin e mirë të gjakut deri në tru.

 

10. Jogurti

Jogurti dhe prodhimet e qumështit janë të pasura me proteina dhe vitamina B, që është e dobishme për një komunikim më të mirë midis qelizave nervore.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...