Home Këshilla të ndryshme 16 këshilla për një jetë më të gjelbër

16 këshilla për një jetë më të gjelbër

A përfshijnë synimet tuaja për vitin 2023 uljen e sasisë së karbonit? Këtu janë këshilla të thjeshta dhe më sfiduese për një mënyrë miqësore të jetesës me mjedisin.

Të vendosni që dëshironi të zvogëloni gjurmën tuaj të karbonit është pjesa më e lehtë. Të kuptosh se si ta bësh atë, mirë, mund të jetë e vështirë. Sa përpjekje dëshironi të bëni? Sa para doni të shpenzoni? A mund të jetoni vërtet pa hamburger? Në varësi të faktit nëse jeni në gjendje të ndërmerrni ndryshime të mëdha apo të vogla, ekipi Greener Living i Bloomberg ka një listë të gjërave për të provuar.

Bleni rroba dhe këpucë në dollapin tuaj

Hapi i vetëm më i thjeshtë dhe më i lirë që mund të ndërmerrni për të trajtuar ndryshimet klimatike në jetën tuaj është të blini dhe konsumoni më pak gjëra, duke shmangur kështu të gjitha emetimet e karbonit që shkojnë së bashku me krijimin, shpërndarjen dhe përdorimin e atyre artikujve shtesë.

Kur bëhet fjalë për rrobat, kjo do të thotë të varesh në atë që ke në dollap për afërsisht dy herë më shumë veshje. Nëse të gjithë do të bënin pikërisht këtë, ajo mund të shkurtonte emetimet e lidhura me veshjet me 44%, sipas një raporti të vitit 2017 nga fondacioni bamirës, Ellen MacArthur.

Blini veshje të përdorura

Nëse jeni të prirur të blini më shumë nga pothuajse çdo gjë, alternativa më e mirë është të blini të dorës së dytë. Për veshjet, këpucët dhe aksesorët, një mënyrë për ta bërë këtë është përmes tregjeve online të palëve të treta, si The RealReal, Inc., ThredUp Inc. dhe Depop Ltd.

Edhe gjigantët e dorës së dytë me një zinxhir dyqanesh fizike po shtyjnë në internet, duke përfshirë jofitimprurëse Goodwill Industries Inc me GoodwillFinds e saj. Një numër në rritje i kompanive të veshjeve dhe këpucëve po u shesin gjithashtu konsumatorëve produkte të kthyera ose të tregtuara për një zbritje, si kompania e veshjeve të jashtme Patagonia, Inc. në faqen e saj të Worn Wear dhe kompania e këpucëve vrapuese On AG me faqen e saj Onward.

Përndryshe, mund të përdorni një shtesë të shfletuesit të quajtur Beni gjatë blerjes së rrobave të reja; do të sugjerojë produkte të ngjashme ose identike të dorës së dytë në një kuti që shfaqet.

Përdorni realitetin e shtuar për të blerë

Gjithmonë ka një rrezik në blerjen e rrobave në internet: Në vitin 2021, blerësit amerikanë kthyen mallra me vlerë 761 miliardë dollarë, ose gati 17% të të gjitha shitjeve me pakicë, sipas Federatës Kombëtare të Shitjes me Pakicë.

Por, duke provuar artikujt virtualisht, fillimisht mund t’ju ndihmojë të vendosni nëse një produkt funksionon për ju, duke zvogëluar kështu shanset që keni për ta kthyer atë, sipas një sondazhi nga firma e kërkimit të tregut Alter Agents me më shumë se 4 mijë blerës në mbarë botën.

Shitësi kanadez Shopify Inc. tashmë i lejon blerësit të provojnë artikujt në mënyrë virtuale, ndërsa gjigantë të tjerë të shitjes me pakicë në internet si Amazon.com Inc dhe Walmart Inc. po eksperimentojnë me teknologjinë.

Provoni të brendshmet e kompostueshme

Rishitja nuk është një opsion për shumicën e të afërmve, as riciklimi kur është koha për t’i asgjësuar. Shumica e të afërmve vijnë nga “burimet e pa rinovueshme të bazuara në lëndë djegëse fosile”, thotë Rachel Kibbe, CEO dhe themeluese e firmës konsulente Circular Services Group.

“Ata kanë mundësuar shtrirjen, mbështetjen dhe funksionin që konsumatorët i kanë dashuruar. Por ato gjithashtu nuk janë fare të riciklueshme”.

Një kompani e quajtur Kent po përpiqet të ofrojë një alternativë të qëndrueshme: të brendshme të kompostueshme.

Peshk të konservuar

Sistemi ushqimor është përgjegjës për afërsisht një të tretën e emetimeve vjetore globale, ku shumica e këtyre emetimeve vijnë nga prodhimi i bagëtive. Në krahasim, açugat, sardelet dhe peshq të tjerë të konservuar mburren me një gjurmë veçanërisht të ulët të karbonit, duke i bërë ato një zgjidhje të lirë klimatike në një kanaçe.

“Peshqit e egër ju japin sasinë më të madhe të proteinave me gjurmën më të ulët të karbonit”, thotë inxhinieri kimik Gumersindo Feijóo nga Universidade de Santiago de Compostela.

“Vendoseni në një kanaçe dhe bëhet edhe më interesante, sepse ruan shijen dhe vlerat ushqyese dhe nuk ka nevojë për frigorifer apo gatim”.

Provoni alternativa ushqimore me bazë bimore

Një hap tjetër i vogël drejt reduktimit të emetimeve të lidhura me marrjen e ushqimit përfshin shkëmbimin e një produkti shtazor me një produkt me bazë bimore. Ka më shumë opsione ushqimore me bazë bimore se kurrë tani, nga hamburgerët dhe nuggets te qumështi, vezët dhe djathi me bazë bimore.

Edhe pse shitjet bien për alternativat e mishit me bazë bimore, opsionet janë ende të shumta. Dhe nëse alternativat e mishit nuk janë për ju, provoni origjinalet, si fasulet, tofu dhe seitan.

Provoni një dietë fleksitare

Mënyra më e mirë për të ulur nivelin e emetimeve të lidhura me ushqimin, është të zhvendosni dietën tuaj nga mishi, bulmeti dhe ushqimet e tjera me bazë shtazore. Megjithatë, kjo nuk do të thotë që ju duhet të bëheni vegan.

Një opsion është dieta fleksitare – kryesisht një dietë me bazë bimësh, por asnjë ushqim nuk është i kufizuar. Ka edhe dieta klimatike dhe reduktuese, të cilat janë të përqendruara më shumë në ngrënien e më pak mishit të viçit, qengjit dhe mishrave të tjerë.

Largoni nga priza pajisjet shtëpiake kur nuk janë në përdorim

Praktikisht çdo pajisje dhe pajisje elektronike në shtëpinë tuaj ende përdor energji edhe kur nuk është në përdorim ose kur është e ndezur – një fenomen i njohur si energjia në pritje. Nëse po kërkoni të reduktoni konsumin e energjisë në shtëpinë tuaj, energjia e gatishmërisë është një vend për të filluar.

Ndërkohë që ekspertët nuk rekomandojnë shkëputjen e rregullt të çdo pajisjeje kur nuk përdoret për arsye sigurie, ka shumë objektiva të thjeshta: pajisje sezonale, të tilla si kositëse për lëndinë dhe borë; pajisje të vogla kuzhine, veçanërisht kur jeni me pushime; TV rezervë ose kuti kabllore në dhomat e miqve të përdorura mezi; dhe çdo VCR të mbetur ose pajisje të tjera që në këtë pikë janë kryesisht risi.

Minimizoni përdorimin e energjisë gjatë kohës së nxehtësisë

Mes një vale të nxehtë në Kaliforni verën e kaluar, zyrtarët shtetërorë dërguan një mesazh me tekst duke këshilluar konsumatorët të ulin përdorimin e energjisë për të shmangur ndërprerjet – dhe funksionoi.

Përtej Oqeanit Atlantik, zyrtarët në Mbretërinë e Bashkuar këtë dimër po i nxisin pronarët e shtëpive që të përdorin më pak energji gjatë orëve të “pikut“, rreth orës 16:00. deri në 20:00. për të luftuar një krizë energjetike të shkaktuar nga pushtimi rus i Ukrainës.

Ndoshta kjo do të thotë të bësh darkë më herët ose të lash rrobat më vonë, por ulja e përdorimit të energjisë – veçanërisht gjatë orëve të pikut – mund të ulë faturën e energjisë dhe të mbajë emetimet e ulëta duke shmangur sjelljen e burimeve shtesë të energjisë në internet.

Blini lodra të bëra nga materiale të ricikluara

Një familje mesatare perëndimore blen 18.3 kilogramë lodra plastike për fëmijë çdo vit, sipas një studimi të vitit 2021 të botuar në revistën Environment International. Për shumë lodra plastike, destinacioni i tyre përfundimtar është shporta e bërllogut.

Në një përpjekje për të reduktuar këto mbetje plastike, gjigandi i prodhuesit të lodrave Mattel, Inc. po lançon një linjë produktesh të bëra nga “materiale plastike 100% të riciklueshme, të riciklueshme ose me bazë biologjike”.

Pa dyshim që nuk ka një ton opsionesh të disponueshme tani, por kjo pritet të ndryshojë në të ardhmen pasi më shumë kompani merren me mbetjet dhe gjurmët e tyre plastike.

Gjelbëroni fondet tuaja të pensionit

Shumica e planeve të pensionit të sponsorizuara nga punëdhënësit dhe individuale kanë disa para të investuara në kompanitë që nxisin krizën klimatike dhe shpeshherë njerëzit që paguajnë në to nuk e kanë idenë. Ndonëse mund të mos jetë gjithmonë e mundur të kaloni menjëherë kursimet tuaja në një alternativë miqësore me klimën, ka një numër në rritje opsionesh dhe burimesh për ta bërë këtë.

Ndryshoni udhëtimin tuaj me një biçikletë elektrike

Nëse ecni në këmbë ose merrni transportin publik për në punë, ju lutemi injoroni. Por çdo shofer makinash atje që kërkon të zvogëlojë emetimet e tyre dhe të kursejë kostot e karburantit, duhet të konsiderojë të lëvizë me biçikletë, me një biçikletë të zakonshme, një biçikletë elektrike ose një skuter elektrik.

Si bonus, do të jeni në trend. Sipas të dhënave nga NPD Group, Inc., e cila gjurmon shitjet në dyqanet e biçikletave, dyqanet në natyrë dhe shitës të tjerë me pakicë, tregu i biçikletave elektronike në SHBA u rrit 40% midis 2020 dhe 2021 dhe vazhdoi zgjerimin e tij këtë vit.

Kaloni në një makinë elektrike

Nëse nuk mund të jetoni pa një makinë, përmirësimi nga një pipëz gazi në një opsion elektrik është një mënyrë për të reduktuar në mënyrë dramatike dioksidin e karbonit dhe emetimet e tjera. Bloomberg Green përpiloi një vlerësim gjithëpërfshirës udhëzues për çdo automjet elektrik aktualisht të disponueshëm në SHBA, nga Hyundai Ioniq 5 tek Kia EV6 dhe Modelet 3, Y, S dhe X të Tesla-s.

Akti i Reduktimit të Inflacionit (IRA) gjithashtu nënkupton që konsumatorët së shpejti do të kenë akses në stimuj të rinj financiarë për kalimin në EV të reja ose të përdorura. Megjithatë, ekziston një problem: Një kombinim i kërkesave të larta dhe problemeve të zinxhirit të furnizimit do të thotë se është e vështirë të kapësh menjëherë një makinë të re elektrike. Për momentin, mënyra më e mirë për të marrë një EV të shpejtë mund të jetë blerja e një makine të përdorur.

Edhe një makinë hibride mund të bëjë një ndryshim

Nuk jeni plotësisht gati për të dalë plotësisht elektrike? Hibridet janë makina perfekte e tranzicionit, duke ofruar një shije të jetës me EV pa kërkuar të gjithë infrastrukturën e karikimit; dhe ato mund të jenë më të lira dhe më të lehta për t’u gjetur tani.

Në nëntë muajt e parë të 2022, drejtuesit në mbarë botën blenë pothuajse 2 milionë automjete hibride, një rritje prej 45% nga viti i kaluar, sipas BloombergNEF.

Merrni një pompë nxehtësie

Pompa e thjeshtë e nxehtësisë është gjithnjë e më e nxehtë kur bëhet fjalë për teknologjinë klimatike. E mban shtëpinë tuaj të freskët dhe më pak të lagësht në vapë, ose të ngrohtë në të ftohtë, dhe është më efikas se kondicionerët konvencionalë dhe furrat me lëndë djegëse fosile.

Në planin afatgjatë, pompa e nxehtësisë mund t’ju kursejë në kostot e energjisë. Në SHBA, pajisjet dhe instalimi zakonisht shkojnë nga 4,000 deri në 12,000 dollarë për një pompë nxehtësie me burim ajri, në varësi të specifikimeve të ndryshme. Kjo është afërsisht e barabartë me koston e sistemeve tradicionale të ftohjes dhe ngrohjes, dhe IRA së shpejti do të ofrojë më shumë stimuj financiarë.

Shtoni sistemet e energjisë diellore

Një nga mënyrat më domethënëse për të ulur gjurmën e emetimeve të stilit tuaj të jetesës është të fuqizoni shtëpinë tuaj me energji të pastër dhe marrja e diellit në çati është një opsion i tillë. IRA do të thotë se tani ka një mori stimujsh financiarë për të ndihmuar në kompensimin e çmimit për instalimet diellore në shtëpitë amerikane, të cilat mund të kushtojnë dhjetëra mijëra dollarë.

Kjo përfshin një kreditim tatimor 30% për sistemet diellore të banimit deri më 1 janar 2034. Edhe disa qiramarrës mund të përdorin energjinë diellore përmes programeve të komunitetit diellor ose kopshteve diellore, dhe ata që e bëjnë këtë mund të marrin një zbritje në faturat e tyre të shërbimeve për ofrimin më shumë energji të pastër për rrjetin.

Ky artikull nga Bloomberg, është përkthyer dhe përshtatur nga redaksia e Shqip.com

TË TJERA

Çfarë duhet të dini që të parandaloni sëmundjen e diabetit

Simptomat më klasike të diabetit janë lodhja, urinimi i shtuar, etja dhe uria e tepruar. Por ka edhe disa simptoma të tjera që mund të jenë shenja paralajmëruese, që janë më pak të dukshme. Periodontiti Periodontiti është një sëmundje e mishrave të dhëmbëve, që mund të shkaktojë lirimin ose rënien e tyre. Kjo sëmundje është dy deri në tre herë më e...