Home Këshilla të ndryshme 4 metoda natyrale si të parandaloni djersitjen e tepërt të duarve dhe...

4 metoda natyrale si të parandaloni djersitjen e tepërt të duarve dhe këmbëve

4 metoda natyrale si të parandaloni djersitjen e tepërt të duarve dhe këmbëveTë gjithë njerëzit djersijnë, por disa duket se prodhojnë më shumë djersë se normalja.

Nuk janë kushtet atmosferike ato që ndikojnë në këtë problem të lëkurës, por hormonet duke zhvilluar një gjendje shëndetësore të njohur me emrin hyperhidrosis . Kah trajtimeve mjekësore , ekzistojnë dhe disa metoda natyrale që mbajnë nën kontroll prodhimin e djerësës.

1. Soda bukës
Vendosni këmbët dhe duart në një tas të madh me ujë me dy lugë sode, çdo ditë për 30 minuta.
2. Lëng domate
Përzieni dy gota ujë më lëng domate më një litër ujë. Mbajini këmbët apo duart për 30 minuta.
3. Pudra
Spërkatni duart apo këmbët me pudër dhe ato do të rrinë të thata për disa orë
4. Jodi
Djersitja e tepërt është shenjë e mungesës së jodit në trup dhe kjo gjë mund të çojë në zhvillimin e sëmundjeve të tiroides. Sigurohuni që dieta juaj të ketë mjaftueshëm jod .
Ndër burimet më të mira të jodit janë peshku, veza, kripa etj.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...