Home Këshilla të ndryshme 5 fakte të tmerrshme për ngrënësit e thonjve

5 fakte të tmerrshme për ngrënësit e thonjve

5 fakte të tmerrshme për ngrënësit e thonjveShkatërrimi i manikyrit është minimumi”¦

1- Është e dëmshme për dhëmbët tuaj
Ngrënia e thonjve i bën dhëmbët tuaj të punojnë më shumë seç duhet, gjithë ditën. Kjo mund ta bëjë kafshimin tuaj të mos funksionojë mirë dhe të rrisë rrezikun e mënyrës së bluarjes së ushqimit.

2- Ju kushton para
Sikur njëherë të vuani nga dhëmbët për shkak të ngrënies së thonjve, ju do t’ju duhet të kërkoni ndihmën e dentistes. E merrni vet me mend që dentistja kushton!

3- Ky zakon mund t’ju sëmurë
Duart tuaja mbulohen me llojin më të keq të baktereve. Duke ngrëne thonjtë ju i merrni bakteret përmes gojës, ato shkojnë në zorrë dhe kjo mund të shkaktoj infeksione të zorrëve. Për më tepër nëse përtypni sasi të mëdha manikyri thonjsh kjo ju sjell probleme me mushkëritë, veshkat dhe sistemin nervor.

4- Do të keni dhimbje gishtash
Ngrënia apo kafshimi i thonjve do të provokojë edhe gjakderdhje në gishtat tuaj dhe kjo mund të çojnë në inflamacione apo infeksione.

5- Mund të përhapë lythat
Epo nëse nuk u bindët me pikat më lartë duhet të bindeni tani! Virusi që shkakton lythat është një infektim i zakonshëm për ngrënësit e thonjve. Nëse ndodh, ky virus mund të përhapet në buzë, në gojë e më tej, ndaj hiqni dorë nga ky zakon.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...