Home Këshilla të ndryshme 5 mënyra për ta mundur fryrjen e pakëndshme

5 mënyra për ta mundur fryrjen e pakëndshme

Fryrja është problem që shfaqet mjaft shpesh dhe është mjaft irrituese, e cila mund të shfaqet si pasojë e PMS, mbajtjes së lëngjeve, tretjes jo të mirë…

Për fat të mirë, ekzistojnë shumë mënyra ta zbusni këtë pakënaqësi. Përcillni disa nga këshillat

Zgjidhni ushqimin e pasur me kalium

Ky mineral ndihmon trupin tuaj që të balancojë lëngjet në trupin tuaj. Në ushqimin e pasur me kalium përfshihen bananet, pjepri, spinaqi, domatja, perimet me lëvore të fortë. Të gjitha këto kanë një ndikim të dobishëm dhe ndihmojnë në hedhjen e lëngjeve tepricë.

Mos përpini ajrin

Kini kujdes, që gjatë konsumimit të ushqimit, përtypjes së ushqimit apo teksa konsumoni lëngje të mos përpini ajrin, ngase edhe kjo mund të jetë pasojë e fryrjes së pakëndshme.

Zvogëloni karbohidratet

Buka e bardhë dhe makaronat mund të shkaktojnë mbajtjen e ujit. Shmangni konsumin e tyre, sidomos para se të shkoni në gjumë, në mënyrë që të mos zgjoheni të fryrë.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...