5 menyra per te ruajtur formen

Bene planin e c’lodhjes

Përfundimi i pushimeve nuk duhet te shkoj me monotoninë qe ju pret. Per te vazhduar kenaqesine, lini disa orare per aktivitet c’lodhese . Nje planin qe sigurisht nuk eshte seksi por ideale per te prishur rutinen.

Levizni ne maksimum
Kthimi pas pushimeve eshte momenti ideal per rifilluar nje aktivitet te ri sportiv , te cilin mund ta praktikoni nje ose dy here ne jave: gjimnastike, fitness, vrapper alergjiket e sallave te sportit.
Me dembelet mund gjithashtu te bejne lëvizje: hiqeni fjalen ashensore nga fjalori juaj, me mire merrni bicikleten sesa makinene , te shkoni po ashtu ne kembe ne pune… Mund te ndryshoni shume thjeshte kenaqesite, me e rendesishmja eshte qe ju keni bere te pakten 30 minuta aktivitet ne dite.

Do i beni mire vetes nese merreni me gjera te reja
Ju e dni, nuk ka gje me mire se sa te vendosni te beni gjera te reja per tu përballur me ndryshimet e ritmit dhe te sezonit. Kjo kalon me disa gjera te vogla si te regjistroheni ne nje aktivitet te ri ( nje kurs teatri ose ne yoga) ,nje look i ri per te ndryshuar .

Te gjendeni ne mes te miqve
Edhe pse jeni kthyer nga pushimet, planifikoni nje fundjave me miqte per tu c’lodhur . Lumturia eshte shume e rendesishme per te rimarre baterite.

Mesoni te mendoni pozitivisht
Hiqeni stresin dhe mundohuni te shikoni gjerat nga nje ane me e mire, edhe pse gjithcka nuk eshte ashtu sic deshironi si: problemet ne pune, veshtiresi familjare. Shqetësime per shëndetin. Pengesat dhe kapaciteti jone na ben me te forte dhe me te lumtur. Perqendrohuni tek anet pozitive te ekzistences jone dhe gjerat e tjera do te ju duken me te lehta.