Home Shëndetësi 5 shenjat që tregojnë se një i ri mund të ketë kancer

5 shenjat që tregojnë se një i ri mund të ketë kancer

kancerRreth një e treta e pacientëve të rinj me kancer diagnostikohen kur ndodhen në fazën e parafundit të kancerit, thuhet sipas Teenage Cancer Trust.

Kanceri tek të rinjtë është mjaft i vështirë të diagnostikohet. Rreth 2,500 të rinj të moshës 13 dhe 24 diagnostikohen çdo vit me kancer, që do të thotë se kanceri tek të rinjtë është ende i pazakontë.

Kështu, për të vetëdijesuar të rinjtë për shenjat e mundshme të kancerit, ky trust ka zbuluar pesë simptomat më të zakonshme të kancerit tek të rinjtë – që janë të parezistueshme dhe të pashpjegueshme, shkruan Express.

Këto janë ato:

1. Dhimbje
2. Kokërr, gungë ose ënjtje
3. Lodhje ekstreme
4. Humbje e dukshme e peshës
5. Ndryshime në nishan

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Shtatë ushqime për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Përkujdesja për mushkëritë është një hap i shkëlqyer që mundëson mbrojtjen nga sëmundjet e ndryshme. Në këtë artikull do të mësoni për 7 ushqimet që pastrojnë dhe detoksifikojnë këtë organ të rëndësishëm. Çaji Jeshil Ekspertët rekomandojnë pirjen e një filxhani të ngrohtë me çaj jeshil përpara gjumit. Kjo do të ndihmojë të pastroni organizmin dhe mushkëritë nga toksinat, por edhe të ruajë shëndetin...