Home Këshilla të ndryshme 6 ilaçe natyrale për heqjen e dyllit nga veshët

6 ilaçe natyrale për heqjen e dyllit nga veshët

VAJI I MUSTARDË

Vaji i mustardës është produkt natyral për të hequr dyllin nga veshët. Përbërësit kundër mikrobeve krijojnë barrierë mbrojtëse dhe reduktojnë inflamacionet. Si ta përdorni: Ngrohni disa pika vaj, dhe kur të ketë arritur temperaturën e ngrohtë, e aplikoni në vesh. E lini për disa minuta dhe më pas e lakoni kokën për të hequr tepricën.

UTHULLA E MOLLËS

Duke shpëlarë veshët me pak uthull molle, do të hiqni dyllin tepricë dhe do të arrini pH-në normale. Duke e aplikuar këtë produkt do të reduktoni praninë e mikroorganizmave, kontrolloni inflamacionet dhe parandaloni infeksionet Përbërësit: 1 lugë uthull molle (10 ml) 1/2 e gotës ujë (125 ml) Si ta përdorni: Tretni një lugë uthull molle në një gotë ujë të ngrohtë, më pas përzierjen e derdhni në pikatore. Hidhni 4-5 pika në secilin vesh dhe e lini për disa minuta. Përsëriteni njëherë në javë.

VAJI I BAJAMEVE

Midis shumë aplikimeve të shëndetshme që ka vaji i bajameve, ndodh që të jetë edhe mënyrë e shkëlqyeshme për të pastruar veshët Si ta përdorni: Derdhni pak vaj të bajameve në pikatore, aplikoni 3-4 pika në vesh dhe e mbani kokën në mënyrë horizontale për 10 minuta. Pas kësaj kohe, derdhni lëngun dhe e fshini tepricën me një peshqir të butë.

SODA E BUKËS

Vetitë unike të sodës së bukës ndihmojnë në pastrimin e veshëve, zbutin dyllin dhe mbrojnë kundër mikroorganizmave Përbërësit: 1 lugë sodë të bukës (5 g) 1/2 e gotës ujë (125 ml) Si ta përdorni: Shtoni një lugë sodë të bukës në gjysmë gotë ujë të ngrohtë, përzieni mirë dhe aplikoni disa pika në secilin vesh. E lini për disa minuta dhe e hiqni tepricën me një peshqir të butë.

HUDHRA
Përbërësit e hudhrës prej një antibiotiku nxitin pastrimin e kanalit të veshit dhe ngadalësojnë rritjen e baktereve Si ta përdorni: Shtypni disa thelpinj të hudhrës dhe i ngrohni në një tigan me pak vaj ulliri. Prisni derisa të ftohen, hiqni pjesët e hudhrës dhe aplikoni lëngun me ndihmën e pambukut. Prisni disa minuta dhe e shpëlani me ujë të ngrohtë. Pastroni hapësirën me peshqir të butë.

VAJI I KOKOSIT

Aminoacidet që i përmban vaji i kokosit, kanë fuqi prej antioksiduesi, që e bëjnë alternativën më të mirë për të pastruar dhe mbrojtur veshët Si ta përdorni: Ngrohni pak vaj kokosi dhe e aplikoni në secilin vesh nga disa pika. Prisni për pesë minuta dhe hiqni tepricën nga jashtë veshit. Përsëriteni për një muaj.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...