Home Këshilla të ndryshme 6-të gabimet që dëmtojnë lëkurën

6-të gabimet që dëmtojnë lëkurën

6-të gabimet që dëmtojnë lëkurënQëllon që me një pjesë të tyre te jemi në kontakt të vazhdueshëm, ndërsa nuk e dimë që na dëmtojnë lëkurën. Dhe ju i bëni çdo ditë!Ndaj me poshtë është një listë, të cilën jua këshillojmë që ta shikoni.

Prekja e fytyrës me duar
Duart tuaja prekin sipërfaqe të shumta të papastra gjatë ditës dhe duke prekur fytyrën, ju i transferoni direkt bakteret në lëkurë.

Përdorimi i furçave të papastra
Papastërtitë që gjenden në furçat e makeup-it shkojnë direkt në fytyrën tuaj dhe mund të shkaktojnë inflamacione dhe infeksione.

Dushet e nxehta
Uji i nxehtë largon yndyrën natyrale të lëkurës duke e lënë atë më të thatë se ç’duhet. Ekspertët sugjerojnë që menjëherë pas dushit të apilikoni krem hidratant.

Moslarja e shpeshtë e këllëfit të jastëkut
Fytyra juaj qëndron për orë të tëra në atë sipërfaqe dhe papastërtitë dhe yndyra do të shkaktojnë akne nëse nuk e lani shpesh.

Eksfolimi i tepërt
Përdorimi i tepërt i scrub-eve ose peeling dëmton shtresën sipërfaqësore të lëkurës duke e lënë atë të pambrojtur nga bakteret dhe infeksionet.

Anashkalimi i dushit pas stërvitjes
Djersa, yndyra dhe bakteret që ndodhen në lëkurë, nëse nuk lahen sa më shpejt, vendosen në pore për të krijuar akne.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...