Home Këshilla të ndryshme 8 shprehi që dëmtojnë flokët

8 shprehi që dëmtojnë flokët

8 shprehi që dëmtojnë flokëtKëto janë 8 shprehi që dëmtojnë flokët tuaja:

Zgjidheni shamponin e duhur

Zgjidheni një të tillë të bazuar në ujë dhe pa sulfate, që pastron por nuk shkatërron yndyrën e flokëve dhe lagështinë.

Kondiciononi rrënjët e jo majat e flokëve

Aplikimi i kondicionerit përtej “vijës së kurorës” është një gjë e kotë. Do të prodhojë yndyrë dhe do t’i bëjë flokët të rënda dhe të yndyrshme. Më mirë të kondiciononi rrënjët!

Mos i krihni flokët e lagura

Krehja e flokëve të lagura shkakton dëmtimin e tyre, në vend të kësaj aplikoni kondicionerin tuaj e më pas përdoreni një krehër me dhëmbë të rrallë në dush.

Mos u shmanguni nga trajtimet javore

Çdo ditë i dëmtojmë flokët me hekurosje dhe produkte të ndryshme. Luftoni këto dëmtime me trajtime javore sikurse maska.

Shmanguni nga mbështjellja e flokëve me peshqir

Ne e bëjmë një gjë të tillë që t’i thajmë flokët përderisa vendosim makijazhin mirëpo kjo gjë i dëmton flokët andaj edhe duhet të hiqet si shprehi. Më e mira është të shtrydhim flokët duke e nxjerrë lagështinë e tepërt.

Mos përdorni pajisje të ngrohta në flokë të lagura

Hekurosja apo përdredhimi i flokëve të lagura është një veprim tejet i dëmshëm. Sigurohuni që njëherë t’i thani flokët e pastaj t’i përdorni këto pajisje tek ato.

Mos i injoroni majat e thyera

Majat e ndara duhet që të shkurtohen, kjo është e vetmja zgjidhje. Që të shmangeni nga majat e ndara mos i lani tej mase flokët, mos i hekurosni shpejt dhe bëhuni më të kujdesshme me flokët e juaja.

Shmanguni nga dushet e avulluara

Ky lloj i dushit mund të zhveshë flokët e juaja nga yndyra natyrore dhe të zbehë ngjyrën nëse i keni flokët e ngjyrosura.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...