Home Këshilla të ndryshme 9 arsye pse duhet të konsumoni çdo ditë nga një kivi!

9 arsye pse duhet të konsumoni çdo ditë nga një kivi!

Kivi është një nga frutat më të pasur me Vitaminë C, Vitaminë K dhe Vitaminë A.

Ky frut është i preferuar pothuajse nga të gjithë duke qenë se është i ëmbël dhe i thartë në të njëjtën kohë. Gjithashtu përveçse si frut, kivi mund të konsumohet edhe si sallatë ose ëmbëlsirë. Përveç këtyre këtu do të gjeni 9 arsye pse duhet të konsumoni nga një kivi çdo ditë.

1.Redukton simptomat e astmës
2.Rrit imunitetin
3.Mban nën kontroll diabetin
4.Lufton disa lloje të kancerit
5.Qartëson shikimin
6.Lufton pagjumësinë
7.I jep lëkurës tuaj butësi dhe shkëlqim
8.Lufton aneminë
9.Ndikon në shëndetin e zemrës /

 

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...