Home Këshilla të ndryshme A e dini çfarë i ndodh trupit nëse nuk laheni dy ditë?

A e dini çfarë i ndodh trupit nëse nuk laheni dy ditë?

Shumë prej nesh bëjnë dush dy herë në ditë, ndërsa disa të tjerë preferojnë që të lahen më rrallë.

Dushi shërben për mbajtjen e trupit të shëndetshëm, përveçse aromës së këndshme që do të kemi.

Ja disa raste të çuditshme që ndodhin kur nuk bëni dush dy herë në ditë:

-Mund të sëmureni nga bakteriet dhe viruset nëse nuk bëni dush për të paktën 2 ditë, pasi trupi juaj aktivizon disa bakterie shumë të dëmshme.

-Bakteriet dhe infeksionet mund të shkaktojnë infeksione në lëkurë.

-Aromë jo të mirë

-Lëkura formon shenja dhe njolla, si pasojë e dehidratimit

-Fytyra juaj do të mbushet me akne.

 

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Këto ushqime pengojnë gjumin normal

Ne e dimë që ushqime të caktuara që përmbajnë kafeinë ose sheqer mund të stimulojnë sistemin nervor, duke e bërë të vështirë gjumin. Por ka edhe ushqime që do të kenë efektin e kundërt. Mos harroni karbohidratet Ushqyerja që përfshin nxjerrjen e karbohidrateve mund të prishë ekuilibrin kimik të trupit dhe kështu të parandalojë gjumin e mirë. Në vend që t’i eliminoni...