Home Uncategorized A e dini se çfarë i bën një copë picë organizmit tonë

A e dini se çfarë i bën një copë picë organizmit tonë

Pica është ndër ushqimet më të mira dhe asgjë nuk mund ta ndryshojë. Por, kjo nuk ashtu. Nutricionistët prej kohësh e kanë klasifikuar si ushqim të shpejtë pasi përmban shumë kalori dhe yndyrë të ngopur.

Sipas llogaritjeve, vetëm një copë picë me sallam ose mish të thatë përmban 311 kalori, 13.5 gramë yndyrë (5,5 prej të cilave janë të ngopura) dhe 720 miligramë natrium, transmeton KosovaPress.

Ju  duhet të dini se çfarë bën në të vërtetë pica në trupin tonë, si reagon trupi ynë pas ngrënies së saj. Kjo u shpjegua nga nutricionistja Sonya Angelone për revistën ‘Cosmopolitan’.

0 deri në 10 minuta

Pështyma në gojë lëshon enzima që ndihmon tretjen e ushqimit në stomak. Trupi përdor produktet që rezultojnë për lëvizjet e muskujve.

10 deri 15 minuta

Yndyra nga djathi, sallami dhe shtojcat ngadalësojnë tretjen, por në të vërtetë ndihmojnë trupin të ketë energji më të gjatë. Ata tretin gluten dhe laktozë (nga produktet e qumështit), kështu që ata janë më të ndjeshëm, ndihen të fryrë pasi trupi tret ushqimin dhe lëshon gazra.

15 deri në 20 minuta

Shumica e karbohidrateve gjatë rrugës janë në rrjedhën e gjakut, dhe pankreasi fillon të sekretojë insulinë për të lejuar që qelizat të thithin sheqerin. Nëse qelizat ushqehen, pasi keni ngrënë secilën pjesë e picës, është më e lartë – ato mund të fillojnë të refuzojnë sheqernat, kështu që nivelet e sheqerit në gjak do të rriten me shpejtësi. Sheqeri i lartë në gjak është një nga fajtorët për sëmundjet kardiovaskulare, dëmtimin e nervave, qarkullimin e dobët dhe infeksionet e ndryshme.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...