Home Këshilla të ndryshme A e keni diturë se qepa zgjatë jetën?!

A e keni diturë se qepa zgjatë jetën?!

A e keni diturë se qepa zgjatë jetën?!Në mjekësinë popullore ruse, qepa shfrytëzohet si lëndë diuretike e djersitëse që në kohën e Hipokratit.

Hipokrati ka rekomanduar që njeriu i shëndoshë duhet të përdorë çdo ditë nga disa lugë gjelle me lëng qepe të përzier me pak mjaltë për të ruajtur rininë e zgjatur.

Qepa rekomandohet si mbi ushqim dietetik edhe në asteni, distoni dhe impotencë seksuale.

Në Bullgari gjethet e njoma, të freskëta të qepës ose si qull shfrytëzohen gjerësisht në sëmundjet vulgare respiratore si në grip, ku rekomandohen pasivisht në atoni të zorrëve, në formën aterosklerotike të hipertonisë, në avitaminoza, sidomos në hipovitaminozën C në skorbut etj.

Sipas mjekëve bullgarë: një kokërr qepë rekomandohet të hahet për çdo darke për profilaksi dhe mjekim të hipertrofisë së prostatës.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj

Ky ilaz redukton temperaturën, dhimbjen dhe inflamacionin, shkruan Periskopi. Ilaçi i njohur si ‘Oki’ ose siç njihet ndryshe Ketoprofeni, po përdoret në përmasa shumë të mëdha në Kosovë. Para disa muajsh, Shqipëria vendosi të ndalonte shitjen e këtij ilaçi pa recetën e mjekut mbi 40 miligram. Sidoqoftë, kjo masë që ndalon përdorimin pa lejen e mjekut nuk ekziston në Kosovë,...