Home Shëndetësi Acidi folik vetëm për femrat

Acidi folik vetëm për femrat

Zbulimi i ri i zhvilluar në Universitetin kalifornian David ka sjellë disa rezultate interesante: konsumimi ditor i folateve mbron pankreasin e femrave, por jo edhe të meshkujve.

Zulimi i zhvilluar në 52 mijë meshkuj dhe 57 mijë gra të moshës nga 55-74 vite, ka treguar se konsumimi ditor i 253,3 µg acidi folik, ul rrezikun nga karcinoma e pankreasit për deri në 50%, por vetëm te femrat.

Te meshkujt nuk është vërejtur kurrfarë dallimi në raport me grupin kontrollues, që nuk ka marrë sasi të folateve.

Efekti i tillë i acidit folik i përshkruhet aftësisë së tij për të kontrolluar metilimin, sintezën dhe riparimin e ADN-së.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...