Home Këshilla për Prindër Këshilla për shtatëzëna Aerobia ne uje ndihmon gjate shtatzanise

Aerobia ne uje ndihmon gjate shtatzanise

Shume femra, edhe ato te cilat enderrojne per te bere femije, kane frike nga lindja. Te dhemb shume, nuk I dihet kurre se sa mund te zgjase dhe nese do te kete komplikacione.

Dicka qe do te clironte dhimbjet e lindjes (sigurisht pa demtuar bebin) do te ishte endrra e cdo femre shtatzane. Sot do t’ju tregojme dicka qe mund t’ju ndihmoje. Shkenctaret braziliane kane zbuluar se aerobia e ujit gjate shtatzanise ndihmojne ne lehtesimin e dhimbjeve te lindjes si dhe ne pershpejtimin e saj.
Shkenctaret nga universiteti i Campinas kryen nje studim ku u ekzaminuan 71 femra. Gjysma e tyre bene 50 minuta ushtrime ne pishine, tre here ne jave.
Aerobia ne uje dhe noti konsiderohen si fitnesi me I pershtatshem gjate periudhes se shtatzanise. Uji heq presionin nga shpina, kycet dhe ligamentet dhe jep presion optimal ne muskujt e femres shtatzane dhe sistemin kardiovaskular. Pervec ketyre, ushtrimet ne pishine ndihmojne ne largimin e stresit dhe ju mesojne se si te merrni fryme ritmikisht.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Kujdes, nuk duhet të teprohet me pirjen e kafesë

Pirja e kafesë është pothuajse për shumëkënd rutinë, qoftë në një mëngjes të hershme, qoftë gjatë ditës, qoftë edhe në mbrëmje. Kafja ka vlerat e veta dhe konsumimi i saj është i nevojshëm për organizmin e njeriut. Mirëpo, është me rëndësi që të mos teprohet. Rrjedhimisht, konsumimi i tepërt dhe i pakontrolluar i kafesë sjell probleme të shumta në shëndet.