Home Këshilla të ndryshme Ajo vendosi pak listerinë në pambuk dhe leu sqetullat, pas pak minutash...

Ajo vendosi pak listerinë në pambuk dhe leu sqetullat, pas pak minutash nuk i besonte syve

lesterinA keni dëgjuar se njomja e një pambuku me listerine dhe fërkimi i sqetullave me të mund të jetë e dobishme?

Ju ndoshta nuk keni dhe ndoshta mendoni se është e pakuptimtë! Edhe kjo vajzë kishte menduar të njëjtën gjë, por ende pa e provuar atë.

Pasi ajo e bëri këtë, vetëm 5 minuta më vonë, ajo nuk mund t’u besonte syve të saj.

Ju mund të mendoni se listerine përdoret vetëm për shpëlarjen e gojës, madje edhe shpikësit e saj, ndoshta nuk e kishin pasur ende këtë gjë në mendje. Listerine është shpikur në vitin 1879 dhe ajo u zhvillua fillimisht si një antiseptik kirurgjikal.

Megjithatë, historia tregon se ajo ka qenë përdorur për shumë gjëra të tjera.

Listerine nuk u tregtua për të luftuar aromën e keqe të gojës deri në vitin 1970. Pak njerëz e dinë se ajo ka shumë përbërës të dobishëm, të tillë si eukalipt, alkool dhe trumzë.

Kjo është arsyeja pse listerine është duke u përdorur edhe në shumë mënyra të tjera.

Nëse ju nuk e keni përdorur listerine poshtë sqetullave tuaja, ndoshta tani është koha që ta provoni. Ju nuk do të pendoheni për këtë, sepse ajo funksionon vërtet.

Në rast se ju e gjeni veten pa deodorant në një moment shumë të papërshtatshëm, ajo është shumë e dobishme dhe ju vjen në ndihmë. Merrni pak listerine, pasi ajo do të luftojë aromën e djersës nga sqetullat tuaja.

Metoda është e thjeshtë, vetëm hidheni në një copë pambuku dhe butësisht fshijeni zonën poshtë sqetullave dhe thuajini lamtumirë erës së pakëndshme.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...