Home Ushqim Akullorja kundër efekteve të kimioterapisë

Akullorja kundër efekteve të kimioterapisë

Akullorja kundër efekteve të kimioterapisëNë Zelandë të Re ka filluar studimi klinik i akullores, i cili pritet të ndihmojë në evitimin e efekteve të pakëndshme anësore të kimioterapisë tek pacientët e sëmurë nga kanceri.

E zhvilluar në bashkëpunim të kompanisë së qumështit ‘Fonterra’ dhe universitetit të Oklendit, akullorja do të testohet në mënyrë klinike, për t’u parë veprimi i saj në luftën kundër anemisë dhe diarresë të shkaktuara nga kimioterapia.

Akullorja e quajtur ‘ReCharge’ gjithashtu pritet të ndihmojë në pengimin e humbjes së peshës dhe dobësimit të sistemit imun tek këta pacientë. Mjekët nga Zelanda e Re kërkojmë 200 vullnetarë të cilët në ditë do të hanë 100 gramë të kësaj akulloreje me shije dredhëze.

‘ReCharge’ ka shënuar rezultate të mira në testimet laboratorike dhe është vërejtur se me përbërjet e saj aktive, në masë të madhe janë zvogëluar veprimet e kimioterapisë në humbjen e peshës dhe dëmtimin e mukozës së lukthit dhe zorrëve.

Rezultatet e studimeve klinike në pacientë pritet të zbardhen brenda një viti.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...