Home Shëndetësi Armë universale kundër kancerit të gjirit?

Armë universale kundër kancerit të gjirit?

Shkencëtarët britanikë thonë se një ilaç kundër kancerit të gjirit mund të shndërrohet në një armë universale kundër tumoreve.

Ata kanë zbuluar një mënyrë për të bërë një lloj të pilule për kancerin e gjirit, të efektshëm kundër kancerëve të tjera.

Zbulimet mund të çojnë në një ilaç të ri që mund të tkurrë shumë- ose ndoshta edhe të gjithë- tipet e tumoreve. Përveç kësaj efektet anësore si lodhja dhe të përzierit do të jenë në nivele minimale. Ilaçi i përket grupit PARP inhibitor

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Mishi i kuq rrit rrezikun për vdekje të hershme

Duke e rritur konsumimin e mishit të kuq ju jeni duke rritur rrezikun për vdekje të hershme, shkruan News Harvard, transmeton Gazeta Express. Njerëzit, të cilët kanë rritur konsumimin e mishit gjatë 8 viteve të fundit janë më të rrezikuar për vdekje, në krahasim me njerëzit të cilën nuk konsumojnë shumë mish të kuq. Kjo sipas një studimi të fundit...