Home Këshilla të ndryshme Arrat dhe bajamet pakësojnë rrezikun e diabetit 2

Arrat dhe bajamet pakësojnë rrezikun e diabetit 2

Arrat dhe bajamet pakësojnë rrezikun e diabetit 2Diabeti i tipit 2 mund të bëhet shkak për sëmundje të veshkave, zemrës dhe verbimit.

Por në një studim të kohëve të fundit thuhet se gratë që hanë çdo ditë nga 30 gramë arra kanë 30 për qind më pak gjasa për t’u prekur nga diabeti, transmeton “Zeri.info”.

Ndërsa tek gratë që konsumojnë çdo ditë një lugë vaj kikiriku rreziku ulet me 20 për qind.

Përveç yndyrës së mirë, arrat përmbajnë edhe vitamina të shumta, minerale dhe fibra.

Shkencëtarët pranë universitetit të Harvard në Boston përfshin në studim rreth 83-mijë gra të moshave nga 34 deri në 59 vjeç, përcjell “Zeri.info”.

Pasi kanë analizuar të gjitha të dhënat, ata vunë re se arrat dhe vaji i kikirikut ulin rrezikun e prekjes nga diabeti i trupit 2.

E të njëjtin efekt e kanë edhe bajamet, të cilat kanë veti të jashtëzakonshme për uljen e rrezikut nga diabeti.

Nga ky studim thuhet gjithashtu se arrat, bajamet dhe lajthitë nuk luajnë asnjë rol në rritjen e peshës trupore, siç mendohej deri më sot. /ZËRI/

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Shtatë ushqime për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Përkujdesja për mushkëritë është një hap i shkëlqyer që mundëson mbrojtjen nga sëmundjet e ndryshme. Në këtë artikull do të mësoni për 7 ushqimet që pastrojnë dhe detoksifikojnë këtë organ të rëndësishëm. Çaji Jeshil Ekspertët rekomandojnë pirjen e një filxhani të ngrohtë me çaj jeshil përpara gjumit. Kjo do të ndihmojë të pastroni organizmin dhe mushkëritë nga toksinat, por edhe të ruajë shëndetin...