Home Ushqim Arsyet pse duhet të hani patëllxhanë çdo ditë

Arsyet pse duhet të hani patëllxhanë çdo ditë

6Patëllxhanët janë shumë ushqyes dhe i bëjnë mirë shëndetit tonë të përgjithshëm. Ata janë një burim i pasur i vitaminave dhe fibrave.

Shumë dietologë, sipas “naturehealthandbeauty.com” sugjerojnë që njerëzit të konsumojnë patëllxhanë në baza ditore.

E dinit që patëllxhanët janë shumë ushqyes, por këto 6 arsye nuk ua kishin thënë.

1. Konsumi i patëllxhanëve në mënyrë të rregullt ndihmon parandalimin e mpiksjes së gjakut.

2. Kur gatuhen si duhet mund të ulin kolesterolin e keq, por mos i skuqni. Ata thjesht duhet të piqen.

3. Ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe ushqejnë trurin.

4. Përdoren për kontrollin e diabetit, për shkak të fibrave të tretshme dhe sasisë të ulët me karbohidrate.

5. Janë zgjidhja më e mirë për lehtësimin e stresit.

6. Kanë vetëm 35 kalori për 100 gram, nuk përmbajnë yndyrë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...