Arsyet qe motivojne jeten seksuale

Për të tërhequr partnerin, për t’u eksituar, por edhe për të hequr mërzinë, për t’i dhënë atij apo asaj sa më shumë kënaqësi duhet që të digjen disa kalori.

Kjo është zbuluar në një kërkim të realizuar nga Universiteti i Teksasit, i cili shpjegon sesi pulsoni erotik, libidoja frojdiane, nuk është i vetmja arsye që i shtyn meshkujt dhe femrat drejt një raporti seksual.

Në pamje të parë mund të duket një pyetje banale ose të paktën retorike, por a e keni pyetur ndonjëherë veten: pse kryeni apo keni dëshirë të kryeni seks?

Dashuri, tërheqje, apo dëshirë janë faza e parë e të përbashkëtave në çift, por psikologët e Teksasit kanë pranuar edhe të tjera, dhe duke intervistuar rreth 2 mijë femra e meshkuj nga mosha 17 deri 52 vjeç, kanë piketuar motivacionet seksuale të çdonjërit prej tyre. Kjo ka zbuluar se raportet intime në çift, mund të jenë të stimuluar nga shumë nxitës dhe emocione të tjera, më egoiste se ato që përmendën më lart, pra se ato stimulues shpirtërorë.

E nëse arsyet të cilat i shtyjnë meshkujt e femrat për të bërë seks janë shpesh jo të zakonta e pak të “pa fe”, akoma më të çuditshme janë ato stimulues për të cilët studiuesit thonë se të bësh seks është e nevojshme. Teza e pranuar nga të gjithë thotë se një jetë aktive në shtrat të bën të ndihesh rreth shtatë vjet më i ri dhe funksionon edhe në pjesë të tjera të shëndetit.

Por motivacioni për të bërë seks dhe sa më shpesh janë shumë të tjera.

– Harrojeni gjimnastikën për shtyllën kurrizore në palestër. Një marrëdhënia seksuale e kryen më mirë këtë funksion.
– Seksi ul presionin e gjakut.
– Marrëdhënia seksuale të ndihmon të flesh më mirë. Është një nga materiet bazë të organizmit, oksitocina, e cila e jep këtë efekt relaksues e gjumëndjellës. Sidomos te meshkujt.
– Të sjell në humor të mirë. Pas një nate të ngrohtë dashurie ndiheni më të lumtur. Po ashtu si kur merresh me sport, duke bërë seks, endorfina hyn në qarkullim.
– Shumë shprehen se seksi nuk është një sport olimpik, por gjithsesi theksohet se gjatë një raporti të plotë, konsumohen rreth 200 kalori.
– Seksi jo vetëm djeg kaloritë, por ul edhe oreksin e tepërt për ushqime dhe ëmbëlsira, përmes një prodhimi të lartë të endorfinës.
– Seksi ndihmon kundër dhimbjeve të ndryshme.
– Të bësh seks i bën mirë edhe dhëmbëve. Puthjet intensive jo vetëm që janë shprehje e pastër e pasionalitetit, eksitimit dhe dashurisë, por ndihmojnë edhe në mirëmbajtjen e dhëmbëve.
– Një jetë e rregullt seksuale ju bën më të bukur, në trup dhe në shpirt. Femrat “furnizohen” më një sasi më të lartë estrogjeni. Si rezultat flokët janë më të shëndetshëm e të ndritshëm, lëkura është më elastike, me efekte pozitive në raport me celulitin. Meshkujt, në anën tjetër, përfitojnë në anë të ndryshme falë prodhimit të testosteronit, i cili ndihmon, veç të tjerash, në formimin e muskujve.
– Përmirësohet sistemi imunitar. Duke kryer marrëdhënie seksuale një çift bëhet më i afërt, aq sa më afër se kaq është e pamundur. Ndaj për këtë edhe sistemi imunitar ve në qarkullim “mbrojtësit” e vet kundër sulmeve të mundshme nga ana partneri.
– Një hormon i rëndësishëm në fushën seksuale, prolatina, ndihmon nga stresi dhe të relakson.
– Seksi forcon zemrën dhe ndihmon në qarkullimin e gjakut. Duke shtuar pulsimin e gjakut në zemër sa më shpejt, transportohen në trup edhe shumë substanca të tjera me intensitet më të madh.
– Shtohen të paktën shtatë vjet jetë nëse kryen marrëdhënie të rregullta seksuale.
– Në fund të fundit seksi kërkon seks. Sa më shumë dëshirë të kesh aq më shumë e vë atë në përdorim./ikub/