Home Këshilla të ndryshme Aspirina shmang kancerin

Aspirina shmang kancerin

Njerëzit të cilët marrin një dozë të vogël të aspirinës çdo ditë jo vetëm që mund të ndihmojnë zemrat e tyre, por mund edhe të zvogëlojnë gjasat që të vdesin nga kanceri, gjithnjë sipas një studimi të Shoqërisë Amerikane të Kancerit.

Sidoqoftë, gjasat e vogla për të vdekur nga kanceri të cilat manifestohen me pirjen e aspirinit, nuk janë edhe aq të vogla sa është menduar ma herët.

Po këta studiues tërheqin vërejtjen se përdorimi i shpesht i aspirinës mund të ketë efekte të mëdha anësore, marrë parasysh se studimi pritet të ngrisë kërshërinë e njerëzve që të shmangin rrezikun nga kanceri.

“Expertët do të zhvillojnë një udhëzues përdorimi të aspirinit duke ofruar dëshmi mbi rreziqet dhe benefited e përdorimit të tij”, ka thënë studiuesi Eric Jacobs, drejtor strategjik farmaceoepidemologjik i Shoqërisë Amerikane të Kancerit.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...