Home Ushqim Avokado dhe mashurkat

Avokado dhe mashurkat

Avokado përmban vitamine B dhe 50% te kalorive te avokado vijnë nga yndyrat e mira.

Prandaj avokado është shume i mire kundër rrudhave. Yndyra te mira përmban dhe vaji i ullirit.

Mashurkat –fasulja, soja, bizelet thjerrëzat është vërtetuar se me kohe i reduktojnë rrudhat për 20%.

Kjo vjen nga izoflavonoidet qe janë antioksidante te forte.

Pos kësaj janë një ushqim mjaft i mire, qe shpesh quhen si proteina bimore…

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Shtatë ushqime për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Përkujdesja për mushkëritë është një hap i shkëlqyer që mundëson mbrojtjen nga sëmundjet e ndryshme. Në këtë artikull do të mësoni për 7 ushqimet që pastrojnë dhe detoksifikojnë këtë organ të rëndësishëm. Çaji Jeshil Ekspertët rekomandojnë pirjen e një filxhani të ngrohtë me çaj jeshil përpara gjumit. Kjo do të ndihmojë të pastroni organizmin dhe mushkëritë nga toksinat, por edhe të ruajë shëndetin...