Home Ushqim Bananja kundër konvulsioneve ne këmbë

Bananja kundër konvulsioneve ne këmbë

Bananja kundër konvulsioneve ne këmbëParaqitja e konvulsionit ne këmbe shfaqet papritmas dhe janë kontraksione te dhimbshme te muskujve.Konvulsionet mund te paraqiten te te gjithë muskujt, mirëpo me se shpeshti paraqiten ne muskujt e këmbëve.

Konvulsionet paraqiten si pasoje e lodhjes, ushtrimeve te renda, dehidrimi, sëmundjet e veshkave, problemet me metabolizëm, përdorimi i barërave te caktuara etj.

Disa konvulsione mund te parandalohen duke marre mjaft lëngje, mandej edhe aktivitete e lehta fizike mund te ndihmojnë ne parandalimin e konvulsioneve.

Besohet se edhe konsumimi i një bananeje ne dite mund ti parandaloje konvulsionet.
Ajo qe mund te bëni ne rast te konvulsioneve është masazhi i lehte e muskulit. Ata me konvulsione kronike duhet te lajmërohen te mjeku.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...