Home Këshilla Seksuale Benefitet shëndetësore nga masturbimi

Benefitet shëndetësore nga masturbimi

Benefitet shëndetësore nga masturbimiPrestigjozja The Independent i ka kushtuar sot një artikull mjekësor masturbimit, që ka tërhequr një vëmendje të jashtëzakonshme dhe është shpërndarë mbi 31 mijë herë në rrjetet sociale.

Sipas The Independent, duhen hedhur poshtë mitet qesharake se masturbimi është i turpshëm apo se mund të shkaktojë sëmundje deri te verbimi.

Prekja e organeve gjenitale duhet cdramatizuar sepse është një proces normal dhe ndodh që kur bebet janë në barkun e nënës, si dhe në faza të shumta të jetës së njeriut.

Për gratë, masturbim mund të ndihmojë në parandalimin e infeksioneve të qafës së mitrës dhe infeksionet e traktit urinar.

Prekja shtendos qafën e mitrës dhe kështu që zhvendos mukozën e mitrës. Kjo mundëson qarkullimin e lëngjeve, duke i mundësuar lëngjeve të mitrës plot baktere që të eliminohen.

Masturbimi mund të pakësojë dy lloje diabetesh, të ulë pagjumësinë përmes çlirimit hormonal dhe të tensionit.

Për burrat, masturbimi ndihmon në zvogëlimin e kancerit të prostatës, ndoshta duke i dhënë prostatës një shans që të nxjerrë jashtë agjentët e mundshëm kancerogjenë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Kjo është arsyeja se pse na bëhet trupi me puçra kur emocionohemi

Të gjithë ne, themi në jo pak raste se na u bë lëkura me kokrra kur dëgjojmë ndonjë lajm të trishtë apo dëgjojmë një këngë të mrekullueshme. Matthew Sachs një ish-student në Harvard, ka studiuar vitin e kaluar individë që pësojnë “puçrra” kur dëgjojnë muzikë, për të kuptuar se si ndodh kjo. Hulumtimi shqyrtoi 20 studentë, 10 prej të cilëve pranuan...