Home Udhëtim & Turizëm Bie numri i turistëve në pikën turistike të Valbonës

Bie numri i turistëve në pikën turistike të Valbonës

Fillimi i muajit tetor ka shënuar një fluks në rënie të vizitorëve në pikën turistike të Valbonës. “Fluksi i vizitorëve të përditshëm është në rënie, ndonëse janë cdo ditë të pranishëm si turistët e huaj, ashtu edhe vizitorë nga Kosova”, thotë kryetari i komunës së Margegajt, Rexh Biberaj. “Tashmë në fundjavë kemi të pranishëm 50

– 60 vizitorë nga Kosova dhe afro 60 turistë të huaj, kryesisht nga Gjermania, Zvicra, Austria etj”, thotë ai. Ndërsa deri në fund të muajit shtator numri i vizitorëve në këtë pikë turistike i kalonte të 250 vizitorët, kosovarë e të huaj, në muajt e verës numri i vizitorëve arrinte deri në 700 persona.

Në këtë periudhë është i pritshëm fluksi në rënie i vizitorëve për shkak të ftohjes së motit, por edhe të rënies së numrit të turistëve të huaj”, thotë Biberaj.

Edhe pse në rënie fluksi i vizitorëve në pikën tyuristike të Valbonës, ajo tashmë është kthyer në një oaz turistik mjaft të pëlqyer nga turistët e huaj nga të gjitha anët e globit, por edhe për kosovarët e për vizitorët nga vendë të ndryshme të vendit tonë.

Përvoja e dy viteve të fundit ka treguyar se Valbona gjithnjë e më shumë po kthehet nën jë oaz turistik gjithvjetor. Është kjo arsyeja që ka nxitur banorët të rrisin investimet për ngritjen e bujtinave.

Kjo edhe për faktin se turistë të huaj gjithnjë e më tepër po shtohen edhe në periudhën e dimrit, gjë që ka sjellë bashkëpunimin e pushtetit vendor me operatorët turistikë, që tashmë nuk hezitojnë të sjellin vazhdimisht turistë në Valbonë, pavarësisht motit.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Shtatë ushqime për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Përkujdesja për mushkëritë është një hap i shkëlqyer që mundëson mbrojtjen nga sëmundjet e ndryshme. Në këtë artikull do të mësoni për 7 ushqimet që pastrojnë dhe detoksifikojnë këtë organ të rëndësishëm. Çaji Jeshil Ekspertët rekomandojnë pirjen e një filxhani të ngrohtë me çaj jeshil përpara gjumit. Kjo do të ndihmojë të pastroni organizmin dhe mushkëritë nga toksinat, por edhe të ruajë shëndetin...