Home Këshilla të ndryshme Bie teoria shumëvjeçare se mushkonjatpickojnë njerëzit me gjak të ëmbël

Bie teoria shumëvjeçare se mushkonjatpickojnë njerëzit me gjak të ëmbël

Gjatë kohës që keni qenë fëmijë besojmë se të paktën njëherë do t’ju kenë thënë gjyshërit apo prindërit se shkaku pse ju kanë pickuar mushkonjat është se keni gjakun e ëmbël.

Por në të vërtetë ky është vetëm një sajim sepse shkencëtarët e shpjegojnë krejt ndryshe këtë fenomen.

Ata shprehen se mushkonjat pickojnë më shumë ata persona që nuk janë të stresuar. Personat që kanë nivele më të larta të stresit janë ai grup të cilin mushkonjat prekin më pak ose fare.

Substancat që lirohen në fazat kur persona të caktuar kalojnë nëpër faza stresuese bëjnë që mushkonjat të mos t’u afrohen fare atyre.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...