Home Këshilla të ndryshme Buka e thekur e dëmshme për shëndetin

Buka e thekur e dëmshme për shëndetin

Buka e thekur e dëmshme për shëndetinPatatet e skuqura mund të konsiderohen pa frikë si një nga ushqimet më popullore dhe më të pëlqyera në botë, pavarësisht paralajmërimeve të vazhdueshme mbi vlerat e munguara të tij.

Së fundmi Agjencia Ushqimore Britanike ka paralajmëruar se patatet e skuqura dhe buka e thekur rrisin në mënyrë të ndjeshme riskun e prekjes nga kanceri.

Qeveria ka paralajmëruar publikisht mbi rrezikun që shkakaton Acrylamide, një lëndë kimike e dëmshme që prodhohet te patatja dhe ushqime të tjera që gatuhen në një temperaturë mbi 120 gradë, shkruan standard.al.

Ata paralajmerojnë që patatet dhe tosti, dy nga produketet më të ekspozuara ndaj këtij kimikati duhet të skuqen apo theken sa më pak duke mbetur te ngjyra e verdhë dhe jo te ajo kafe.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...