Home Ushqim Çaj nga farat e shalqirit kundër gurëve në veshka

Çaj nga farat e shalqirit kundër gurëve në veshka

Çaj nga farat e shalqirit kundër gurëve në veshkaËshtë e njohur se farat nga shalqiri ia rekomandonte personave të cilat kishin probleme me veshkët dhe gurë në veshka.

Çaji nga farat e shalqirit është shumë i thjeshtë për ta përgatitur. Gjithçka çfarë ju duhet janë farat nga shalqiri, çaji nuk është i dëmshëm dhe mund të konsmohet disa herë gjatë ditës.

Përmbajtja:

4 lugë fara të shalqirit
2 litër ujë
Përgatitja:

Imtësoni farat e shalqirit (mund të përdorni aparatin për bluarjen e kafes). Farat duhet të jenë të freskëta, e jo të thata. Në një enë vendosni ujë dhe shtoni farat e shalqirit. Kur të vlojë uji, zvogëlojeni intenzitetin e zjarrit (ose shporetit elektrik) dhe zieni për 10 minuta. Më pas lëreni të ftohet dhe kullojeni çajin. Sipas dëshirës mund të shtoni pak sheqer dhe limon.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Pse duhet t’i konsumojmë hithrat?

Hithra rekomandohet për trajtimin e disa sëmundjeve dhe është një nga bimët natyrale medicinale më të zakonshme. Hithrat që rriten dhe nisin të lulëzojnë nga stina e pranverës e deri në vjeshtë janë shumë të dobishme për shëndetin e përgjithshëm. Po ashtu, nëse nuk e keni ditur, hithra përdoret edhe për masazh kundër dhimbjeve reumatike, gjë që nisi të përdorej fillimisht...