Home Ushqim Çajet që mbrojnë shëndetin nga sëmundjet

Çajet që mbrojnë shëndetin nga sëmundjet

Çajet që mbrojnë shëndetin nga sëmundjetTë gjithë e dimë se çajet janë pije të shëndetshme, që më së shpeshti i pimë kur jemi të ftohur apo kur kemi grip.

Por, çajet kanë edhe një aftësi të madhe parandaluese, kështu që nuk do të ishte keq që t’i konsumojmë rregullisht.

– Çaj mente: Përpos që ka shije dhe aromë të mirë, çaji i mentës ka edhe shumë veti mjekuese. Ai është shumë efikas në mjekimin e ftohjes, ndihmon edhe tek problemet me tretjen, meqë qetëson lukthin dhe zorrët. Mentja ndikon mirë edhe në sistemin nervor, prandaj u preferohet personave nervozë dhe me ankth.

– Çaj hithrash: Çaji i hithrës që nga lashtësia përdoret për mjekimin e inflamacionit të rrugëve urinare dhe te sëmundjet e veshkave. Hithi ka sasi të mëdha të kaliumit i cili është diuretik natyror, por edhe hekur, i cili ndihmon në krijimin e rruazave të kuqe të gjakut. Çaji nga hithrat pastron gjakun dhe nxitë përtëritjen e qelizave.

– Çaj kamomili: Çaji i kamomilit te ne përdoret shumë shpesh, meqenëse relakson, është i mirë për tretje, zbut dhembjen e ndihmon edhe për ngërçet.

Për shkak të vetive të tij, çaji i kamomilit përmirëson pamjen e lëkurës dhe flokët i bën më të forta dhe më të shëndetshme. Femrat shpesh përdorin çajin e kamomilit për zbutjen e problemeve menstruale.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...