Home Modë & Estetikë Caji jeshil mbrojtes i lekures nga rrezet e diellit

Caji jeshil mbrojtes i lekures nga rrezet e diellit

Mbroni lekuren tuaj nga efektet e demshme te diellit duke perdorur caj jeshil.

Mbrojtja e lekures nga rrezet e demshme te diellit eshte shume e rendesishme gjate muajve te veres. Studimet klinike te koheve te fundit kane provuar se konsumimi i cajit jeshil nga goja apo aplikimi i tij mbi lekure ne trajte kremi pengon krijimin e kancereve te lekures.

Specialistet gjithashtu mendojne se aplikimi vetem i kremit te cajit jeshil nuk eshte i mjaftueshem , kerkohet dhe konsumimi i 5-6 gotave me caj jeshil per te siguruar nje mbrojtje te forte ndaj rrezeve te diellit.

Nese konsumohet ne kete menyre, caji jeshil nuk siguron vetem mbrojtje ndaj rrezeve te diellit por me ane te polifenoleve te tij ai lufton tipet e tjera te kancerit dhe forcon imunitetin e trupit.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj

Ky ilaz redukton temperaturën, dhimbjen dhe inflamacionin, shkruan Periskopi. Ilaçi i njohur si ‘Oki’ ose siç njihet ndryshe Ketoprofeni, po përdoret në përmasa shumë të mëdha në Kosovë. Para disa muajsh, Shqipëria vendosi të ndalonte shitjen e këtij ilaçi pa recetën e mjekut mbi 40 miligram. Sidoqoftë, kjo masë që ndalon përdorimin pa lejen e mjekut nuk ekziston në Kosovë,...