Home Këshilla të ndryshme Çaji i zi sjell shumë dobi për shëndetin

Çaji i zi sjell shumë dobi për shëndetin

Konsumimi i çajit të zi ka dalë se ndihmon njerëzit që të humbin peshë.

Sipas një studimi thuhet se çaji ndihmon në shpejtimin e metabolizmit.

Hulumtuesit e European Journal of Nutrition kanë gjetur se çaji i zi stimulon prodhimin e një baktere të mirë në zorrë dhe e ndryshon metabolizmin e energjisë në mëlçi nëpërmjet metaboliteve të zorrëve, shkruan Independent, përcjellë Klan Kosova.

Hulumtimet e kryera në Universitetin e Kalifronisë janë grumbulluar për një kohë, pas disa eksperimenteve të cilat janë kryer në minj.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...