Home Këshilla të ndryshme Çajrat kundër infeksioneve të traktit urinar

Çajrat kundër infeksioneve të traktit urinar

Shumimi i baktereve të këqija në krahasim me bakteret e mira inflamon zorrën e hollë, uretrën e traktin urinar.

Gratë janë më të predispozuara të preken më shumë nga këto infeksione sepse uretra e tyre qëndron pranë anusit dhe vaginës, prandaj është më e lehtë që mikrobet të hyjnë në traktin urinar dhe të gjejnë rrugën e tyre deri në fshikëz.

Infeksioni i traktit urinar shkaktohet kur bakteret që hyjnë në uretër dhe pastaj fillojnë të shumëzohen. Nga uretra, bakteret udhëtojnë drejt fshikëz duke i bërë gjërat edhe më keq.

Pirja e çajrave bimor mund të qetësojë më shpejtë dhimbjen, lehtësojë acarimin  dhe ndjesinë e presionit.

Këtu janë recetat e çajrave bimor që mund të ndihmojnë për të lehtësuar simptomat e infeksionit të traktit urinar

Çaj boronicë ose lëngu i boronicave është një ilaç natyral popullor për luftimin e simptomave të infeksioneve urinare.  Por, çaji boronicë rekomandohet më shumë nga mjekët sepse lëngu mund të përmbajë më shumë sheqer nga se duhet. Çaji boronicë është i pasur me vitaminë C, e cila ndihmon në shërimin e shpejtë të infeksionit. Përveç kësaj, boronicat përmbajnë një substancë të veçantë që ul rrezikun e infektimit dhe pengon bakteret nga fërkimi në indin e fshikëzës.

Çaj jeshil është një ilaç shumë i mirë alternativ për shumë sëmundje. Ai ka veti të fuqishme antioksiduese që eliminon jo vetëm bakteret por edhe  radikalet e tjera të dëmshme nga fshikëza dhe trupi juaj. Gjithashtu, ky çaj ndihmon aktivizimin e sistemit tuaj imunitar për të funksionuar në mënyrë optimale.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Këto janë mënyrat mënyrat natyrale për të shtuar në peshë

Rreth 2/3 e njerëzve në SHBA janë mbi peshë ose obezë, por gjithsesi shumë njerëz në botë, kanë problem pasi janë tepër të dobët.Ky është një shqetësim real pasi të qënit nën peshë mund të jetë i dëmshëm për shëndetin po aq sa të qënit obez. Çfarë do të thotë në të vërtetë të qënit “nën peshë”?Të qënit nën peshë...