Home Uncategorized Çfare është kanella dhe cilat janë vlerat e saj

Çfare është kanella dhe cilat janë vlerat e saj

Kanella është një bime shumëvjeçare e vëndëve tropikale, një nga aromat dhe erëzat më të vjetra të njohura në botë që pasuron shijet e kuzhinën tonë. Kjo bimë ka një histori të gjatë mijëravjeçare. Ajo është përdorur nga egjiptianët e lashtë në proçesin e mistershëm të balsamimit. Edhe sot, kjo erëz ka vlera, shumë të fshehura, që mund të bëhen aleatë të shëndetit tonë.

Në fakt, e përdorur tradicionalisht kundër ftohjes dhe si antibakterial, sot ajo është e njohur shkencërisht dhe për aftësinë e saj për të ulur kolesterolin në gjak. Është gjithashtu një antidot i mirë për të ndihmuar tretjën. Hulumtimi i zhvilluar në Shtetet e Bashkuara për pacientët që ishin fazat e para të të diabeti tregoi se erëza në fjalë e përdorur për dymbëdhjetë javë ka ulur nivelet e sheqerit në gjak.

Prandaj mund të zvogëlohet përdorimi i sheqerit në ëmbëlsirat që ne përgatisim, vetëm po të shtohet kanellë, e cila zbut dëshiren për ëmbëlsirat. Kanella ndihmon gjithashtu për të lehtësuar problemet e hipërtensionit dhe çrregullimet e frymëmarrjes. Mjekësia kineze e përdor dhe për problemet menstruale. Për të ruajtur aromen dhe karakteristikat e saj shkopinjtë e kanellës ruheshin në kavanoza qelqi të mbyllura fort, larg nga të nxehtit.

Këtu janë disa keshilla të vogla për të përfituar nga vlerat e shumta të saj: Për ata që vuajnë nga migrena, këshillohet masazh me vaj kanelle për të lehtësuar dhimbjen. Si t’a pergatisim në shtëpi Vaji i kanellës shkermoqni 3 ose 4 shkopinj kanellë në gjysmë filxhan vaj ulliri. Masen e përgatitur lëreni për rreth 10 ditë, filtrojeni dhe ruajeni në një shishe të vogël.

Për dashamirësit e një formë të persosur fizike në mbrëmje këshillohet të pihet përzierja e përgatitur si me poshtë: shtoni në një çaj nenexhiku një maje luge kanellë dhe një lugë çaji shurup panje. Nëse jeni ftohur dhe keni probleme me gjumin pini qumësht kanellë: Përzieni në një gotë qumësht të ngrohtë një maje lugë pluhur kanellë, xhenxhefil të grirë, kardamom dhe pluhur karafili.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...