Cila është pija që duhet të pini nëse keni fryrje barku pas çdo vakti

Fryrja e barkut është një ndjesi vërtet e tmerrshme. Në një kohë kur do të dukesh sa më e dobët, barku të tregon sikur ke edhe pesë kilogram më shumë.

Përveç kësaj, është edhe një ndjesi parehatie që të mërzit gjithë ditën.

Por ka një lajm të mirë për këto çrregullime të vazhdueshme dhe të bezdisura të barkut.

Gjithmonë mbani mend që ne jemi çfarë hamë. Trupi reagon në mënyra të ndryshme në varësi nga ushqimet që fut në të, sepse shumë ushqime dhe lëngje mund të shkaktojnë më shumë fryrje se të tjerat.

Disa prej ushqimeve nga të cilat duhet të rrish larg, sepse shkaktojnë fryrje janë pijet me gaz, bishtajoret, produktet e qumështit dhe thekra.

Po cila është pija që duhet të pini gjithmonë sa herë ke fryrje barku? Është çaji i xhenxhefilit!

Xhenxhefili është i mrekullueshëm për të eliminuar fryrjen.

Studimet kanë treguar se ky lloj çaji ndihmon në bllokimin e enzimave dhe gjeneve që i shkaktojnë trupit inflamacion.

Çaji i xhenxhefilit është gjithashtu i njohur për qetësimin e problemeve të ndryshme shëndetësore si kancer, dhimbjet e Alzheimer-it apo probleme të ndryshme irritimi të zorrëve.

Çaji i xhenxhefilit është i shkëlqyer për t’iu shtuar dietës, sidomos nëse fryrjet e barkut i keni kronike.

Nëse shija e xhenxhefilit të duket pak e fortë, shto disa pika limoni për ta bërë shijen pak më të butë.

Një filxhan çaj xhenxhefil në ditë, pas pak kohësh do ta eliminojë fryrjen krejtësisht.